Haberi Paylaş

Aşure Günü neler oldu? Aşure Günü önemi ve fazileti nedir?

Gündem Haberleri

Aşure Günü neler oldu? Aşure Günü önemi ve fazileti nedir?

Aşure Günü, Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günüdür. Aşure Günü neler oldu ve Aşure Günü önemi ve fazileti nedir vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Aşure Günü neler oldu? Aşure Günü önemi ve fazileti nedir?

Aşure Günü neler olduğu ve Aşure Gününün önemi merak ediliyor. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Aşure Günü neler oldu? Aşure Günü önemi ve fazileti nedir? Detaylar haberimizdedir…

Aşure Günü veya Aşura Günü, Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. İslam peygamberi Muhammed'in torunu Hüseyin'in Yezid'in ordusu tarafından öldürüldüğü gündür. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılır.

Şiî inancında Aşûre Günü'ne, diğer İslam mezheplerinin atfettiği önemin dışında bir önem verilir. İnanca göre Şiîlik'te önemli bir figür olan İslam peygamberi Muhammed'in torunu İmam Hüseyin Kerbelâ'da muharrem ayının onuncu gününde şehit edilmiştir. Muharrem ve Safer aylarını matem ayları olarak kabul ederler. İki ay boyunca düğün ve benzeri eğlenceler yapılmaz, mâtem günlerinde taziye meclisleri düzenlenerek mersiyeler okunur, ihsan yemekleri verilir. Bazıları için her ayın onuncu günü Aşuradır; kelime Muharrem ayında işlenen Hüseyin cinayetinden sonra tutulan geleneksel yasın diğer adı olarak yerleşmiştir. Türkiye'deki en büyük anma merasimi İstanbul Halkalı'daki Aşura Matem Merasimi'nde yapılır. Bu tören Aşura gününü en iyi şekilde anlatması yönünden UNESCO tarafından en iyi Aşura Merasimi seçilmiştir; ayrıca törende yapılan Aşura tiyatrosunun ve izleyicinin sayısı bakımından da Guinness Rekorlar Kitabına girmeye aday olmuştur. Anadolu'da çeşitli hububatlardan pişirilen, Aşure Nuh tufanı ile ilgili bir rivayet dolayısıyla yapılır. Rivayete göre gemidekilerin yiyecekleri tufan boyunca bitmiş, erzak çuvallarının dibinde kalan az miktardaki yiyecekler tek bir kazan içerisinde birleştirilerek yemek yapılıp yenmiştir.

Alevîlerde, Hüseyin'in Kerbelâ'daki acısı başta olmak üzere On iki İmamlar'ın acılarını anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Muharrem Matemi'nin amacı: Bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir. Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu'nun temel ilkesidir. Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve unutmamaktır. Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin'in kurtulması ve Ali'nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah'a şükredilir. Bu nedenle Muharrem mâtemi, aşûre geleneği ile biter. 12 gün orucun ardından Aşûre Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşûre yenilir ve dağıtılır.

Aşure Günü neler oldu? Aşure Günü önemi ve fazileti nedir?

Aşure günü, Muharrem ayının 10. gününe denilmektedir. Bu günde birçok peygamberin olayı olmuştur. Ayırca Kerbela olayı da bugün yaşanmıştır. Şimdi Aşure gününde gerçekleşen olayları maddeler halinde açıklayalım.

- Allah(c.c), Hz. Musa'ya (a.s.) Âşûre Gününde bir mu'cize ihsan etmiş, denizi yararak Firavunun takibinden O'nu ve inananları kurtarmış, Firavun ve askerlerini suda boğmuştur.

- Hz. Nuh (a.s.)'ın gemisi Cûdi Dağının üzerine Âşûre Gününde oturmuştur.

- Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşûre günü kurtulmuştur.

- Hz. Âdem (a.s.)'ın tevbesi Âşûre günü kabul edilmiştir.

- Hz. Yusuf (a.s.), kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan Âşure gününde çıkarılmıştır.

- Hz. İsa (a.s.) Aşure gününde dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

- Hz. Davud (a.s.)'ın tevbesi o gün kabul edilmiştir.

- Hz. İbrahim (a.s.)'ın oğlu Hz. İsmail o gün dünyaya gelmiştir.

- Hz. Yakub (a.s.)'ın, Hz.Yusuf (a.s)'a olan hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

- Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifa bulmuştur.

- Hz. İbrahim (a.s.) ateşten Aşure günü kurtulmuştur.

- Hz.Yakub (a.s.), oğlu Hz. Yusuf (a.s)'a Aşure gününde kavuşmuştur. (rivayetler arasındadır.)

Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki:

"Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah'ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…" (Müslim, "Sıyâm", 202)

"Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah'tan umarım." (Tirmizî, "Savm", 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte... Allah Rasulü Medine'ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş... (Ahmed b. Hanbel, VI, 244)

Aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı da, aynı zamanda Hz. Peygamber (sav)'in torunu Hz. Hüseyin'in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70'den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela'da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir. Kerbela'da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; "farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları", "birlik" gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

Haberler.com / Sena Demiröz - Gündem

Muharrem Ayı Dini Gündem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title