Asgari ücret son toplantısı ne zaman? 16 Aralık bugün asgari ücret toplantısı var mı? Son durum nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Asgari ücret son toplantısı ne zaman? 16 Aralık bugün asgari ücret toplantısı var mı? Son durum nedir?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Asgari ücret son toplantısı ne zaman? 16 Aralık bugün asgari ücret toplantısı var mı? Son durum nedir?

İşçi ve işveren kesimi asgari ücret zammı hakkında bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor. Dördüncü toplantının gerçekleşeceği gün içerisinde Asgari ücret son toplantısı ne zaman? 16 Aralık bugün asgari ücret toplantısı var mı? Son durum nedir? soruları sık sık araştırılıyor. İşte asgari ücrette son toplantıya gidilirken ve önümüzdeki 2 gün içerisinde netleşecek olan zamla ilgili son dakika gelişmeleri.

Asgari ücret son toplantısı ne zaman? 16 Aralık bugün asgari ücret toplantısı var mı? sorularının yanıtı gündemin merak edilen konuları arasında yer alıyor. Günlerdir süren görüşmeler sonunda milyonların merak ettiği soru yanıt buluyor. Asgari ücret zammı henüz belli olmasa da 4. toplantının zamanına dair bilgiler araştırılıyor. Milyonların gözü bugün açıklanması beklenen Asgari Ücret zam oranında...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bir kez daha bir araya geleceği 4. toplantının yapılacak, görüşmelerin saat kaçta yapılacağı henüz netleşmedi. Asgari ücret 2022 maaş zammı için meraklı bekleyiş devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin pazartesi gününü işaret etmişti ancak pazartesi ve salı günü herhangi bir gelişme yaşanmadı. Bugün CNN Türk yayınında açıklamalar yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş asgari ücret ne kadar olacak ve ne zaman açıklanacak sorularını yanıtladı. CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun ise bazı teknik düzeyde hesaplamaların devam ettiği bilgisini paylaştı ve bu nedenle henüz bir tarih açıklanmadığını aktardı.

Hükümetin de teklifi uygun görmesi halinde SGK primi yüzde 14'den yüzde 9'a düşecek. İşverenden yüzde 6, işçilerden de yüzde 3 prim kesilecek. Asgari ücrete yüzde 35-40 arasında zam yapıldığı taktirde işçinin cebine ayda net 250 lira fazla para girecek. İşverenin de işletme maliyeti düşecek.

İşçilerin eline 4 bin lira ücret geçmesi için primlerin indirilmesi haricinde, vergi dilimi ve vergi matrahında değişiklik yapılması, İşsizlik Fonu'ndan istifade edilmesi gibi formüller üzerinde de çalışılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücrete yönelik vergi indirimi başta olmak üzere yoğun bir mesai yürütüyor. İşçi ve işverenin yüzde 14 olan SGK primlerinin düşürülmesinde mutabakata varırken, çalışmaların da 5 puanlık indirime odaklandığı belirtiliyor. İşçinin cebine giren net asgari ücretin artmasını sağlayacak formüllerden birincisini 5 puanlık işçi sigorta primi indirimi oluşturuyor. İşçi payı olarak şu an yüzde 14 oranında sigorta primi kesiliyor.

Beş puanlık indirimle asgari ücrete yüzde 35-40 artış varsayımı ile işçinin cebine giren aylık net ücret 250 lira artacak. İşçinin eline geçen net ücret artarken, işletmelerin maliyet artışının makul seviyede tutulması sağlanacak. İşçi, işveren tarafındaki mutabakatı destekleyecek olan vergi diliminde düzenleme yapılmasıyla asgari ücretlinin eline daha fazla para geçecek.

TİSK ile Türk-İş arasında birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi ve 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması, toplu sözleşme olmayan yerlerde ise yüzde 3 olarak uygulanması taleplerinde de uzlaşma sağlandı. Bu konuda da çalışma yapılıyor. Bu düzenleme ile toplu sözleşme uygulanan yerlerde 300 lira, diğer işyerlerinde 150 lira destek sağlanacak.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, mutabakata varılan öneriler konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Hazine tarafında hesap yapıyorlar. Hem SGK, hem de vergiyle ilgili taleplerimiz var. Onların çalışmaları devam ediyor. Çalışanları enflasyona karşı koruyacağız. Bunun üzerine neler yapılabileceği konusunda çalışıyoruz. SGK işçi desteği, Asgari Geçim İndirimi, vergi diliminin düzeltilmesi" değerlendirmesini yaptı.

Sabah'ın haberine göre 2022 yılı asgari ücretinin belirleneceği resmi süreç devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında kural gereği 4 kez toplanıyor. Geçmiş yılların aksine bu yıl asgari ücretin daha erken açıklanacağı vurgulanırken, görüşmelerin bu hafta sonuçlanması bekleniyor. Yapılan üç toplantıda mutabakata varılmadı. Üçüncü toplantı da enflasyon rakamları nedeniyle kilitlendi. TİSK; enflasyon rakamlarının baz alınmasını istedi, Türk-İş ise yaşanan enflasyonun yüzde 50'nin üzerinde olduğu gerekçesiyle buna itiraz etti. Ardından da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Meclis Genel Kurulu'ndan "Bayram havası yaratacak" bir rakam olacağı açıklamasını yaptı.

Şimal Güdüm
Gündem Editörü Haberler.com - Gündem

Asgari Ücret 2022 Asgari Ücret Gündem Ekonomi Haberler Son Dakika

title