Haberi Paylaş

Asgari ücret 5500 TL mi oldu? Asgari ücret net ve brüt ne kadar oldu? Asgari ücret açıklandı mı?

Gündem Haberleri

Yeni asgari ücret yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL oldu. Bunun ardından vatandaşlar tarafından asgari ücret brüt zammı ne kadar oldu merak edildi. Peki, Asgari ücret 5500 TL mi oldu? Asgari ücret net ve brüt ne kadar oldu? Asgari ücret açıklandı mı? İşte detaylar...

Asgari ücret net zam ne kadar? Asgari ücret brüt zam ne kadar 2022? gündemin merak edilen soruları arasında yer alıyor. Peki, Asgari ücret 5500 TL mi oldu? Asgari ücret net ve brüt ne kadar oldu? Asgari ücret açıklandı mı? Asgari ücret ne zaman hesaba yatacak? Asgari ücret ayın kaçında yatar?

Milyonların merakla beklediği müjdeyi vermek için Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL'ye çıkarıldığını söyledi. Zammın Temmuz ayından itibaren geçerli olacağını ifade eden Erdoğan, "İşçi başına devletimiz işverene 100 lira destek verecektir. Bu bir ara artıştır. Asıl tespit yıl başında yeniden gerçekleştirilecek." dedi.

Yeni asgari ücret yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL oldu.

Asgari ücret net 5500 TL oldu.

Asgari ücret 5500 TL mi oldu? Asgari ücret net ve brüt ne kadar oldu? Asgari ücret açıklandı mı?

Asgari ücret 5500 TL mi oldu? Asgari ücret net ve brüt ne kadar oldu? Asgari ücret açıklandı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan nihai kararın çıkmasının ardından milyonların beklediği kararı açıklamak için Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kameralar karşısına geçti. Erdoğan, temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücretin yüzde 30'luk bir artışla 5 bin 500 TL olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Türkiye maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği ekonomik programı uygulamaktadır.

"ENFLASYON TÜM DÜNYANIN ÖNCELİKLİ SORUNUDUR"

Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız nedeniyle ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Bu anlayış ile dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken, vatandaşlarımızın çözümleri için çalışıyoruz. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programda öncelikli olarak insanlarımızın işlerini, aşlarını korumak olmuştur.

"VATANDAŞLARIN YAŞADIĞI SIKINTIYI GÖRMEZDEN GELMEDİK"

Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik. Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayretindeyiz. Salgın döneminde kendimizi dünyadan pozitif ayrıştırdık. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı asla görmezden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık ve almaya devam ediyoruz.

"MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞINA YÜZDE 40 ZAM ZATEN YAPILACAK"

Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40'ın üzerinde bir enflasyon farkı zammı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük.

"İŞÇİ BAŞINA DEVLET, İŞVERENE 100 LİRA DESTEK VERECEK"

Çalışmalar sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverene 100 lira destek verecektir.

"ASIL TESPİT YIL BAŞINDA YENİDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Bu bir ara artıştır. Asıl tespit yıl başında yeniden gerçekleştirilecek. Yıl başında devreye aldığımız asgari ücret kadar ki gelirin vergi dışı kalması uygulaması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 TL olarak yansıyacaktır."

Asgari Ücret Gündem Ekonomi Haberler

title