Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar? - Haberler
Haberi Paylaş

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, "yeşil altın" olarak bilinen Antep fıstığında, iklim değişikliği ve yok yılı nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Antep fıstığı fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. Peki, Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığı kilosu ne kadar merak ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, "yeşil altın" olarak bilinen Antep fıstığında, iklim değişikliği ve yok yılı nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Antep fıstığı fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. Peki, Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, bu fiyatlandırmanın fahiş olduğunu ve işlenmiş fıstığın 70-80 lira arasında satılması gerektiğini belirtti. Çolak, "Boz fıstık, ilk hasat döneminde 18-22 lira arasında alıcılara satıldı. Ben fıstık olarak ise şu anda 28-33 lira arasında fiyatla alıcı bulmaktadır. Bu fiyattan satılan fıstık, az bir işlem gördükten sonra tüketicinin masasına 120 liradan ulaştı. Fiyatların bu denli yüksek olmaması lazım. Kuruduktan sonra fıstıkta ister istemez kilogram olarak azalmalar oluyor. Kuruması ve kabuğunun çıkmasıyla yüzde 40 ile 60 arasında ağırlığını kaybeden fıstık ortalama 70-80 lira gibi bir fiyattan satılması gerekirken, bu rakam 120 liraları görüyor" diye konuştu.

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Çolak, bu yılın çiftçiler arasında ürün azlığı nedeniyle yok yılı olarak kabul edildiğini, ancak diğer yok yıllarından farklı olarak kurak iklim nedeniyle rekoltenin daha aşağı seviyelerde olduğunu belirtti. Fıstığın yok yıllarında yüzde 30-40 seviyelerinde hasadının yapıldığını ancak bu yıl hasatların yüzde 25 seviyelerine kadar düştüğü dile getiren Çolak, "Fıstıkta bu yıl yok yılını yaşıyoruz. Havaların bu yıl kurak gitmesinden dolayı iyice yok yılını yaşıyoruz. Normal yıllarda var yılında yüzde 80 hasat elde ediyorsak, yok yılında da yüzde 30-40 seviyelerinde yapardık. Bu sene hem yok yılı olması hem de aşırı kuraklık sebebiyle her yıldan daha düşük seviyede yüzde 25 seviyelerinde rekolte elde edeceğimizi öngörüyoruz" dedi.

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Antep fıstığında da fındık ve çay gibi taban fiyat belirlenmesi gerektiğini belirten Çolak, şunları söyledi:

"Çiftçinin elinde alternatifi olmuş olsa, TMO alım yapıp fiyatlara müdahale yapmış olsa tüccarlar alım fiyatlarını yükseltir. Ancak taban fiyatı olmaması nedeniyle tüccarlar, bir araya gelerek fıstığın kilogram fiyatını belirliyor. Tüccarların bu girişimi sonrası çiftçi, belirlenen fiyata fıstığını satmaya eli mahkum kalıyor."

Antep fıstığı kilosu ne kadar 2022? Antep fıstığı fiyatları ne kadar?

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Nedir Antep Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title