Haberi Paylaş
Ankara, Eskişehir, Konya kar yağacak mı? Ankara, Eskişehir, Konya ne zaman kar yağacak? 29 Mart kar var mı, yok mu?

Ankara, Eskişehir, Konya kar yağacak mı? Ankara, Eskişehir, Konya ne zaman kar yağacak? 29 Mart kar var mı, yok mu?

Gündem Haberleri

Türkiye, mart ayında yeniden yağışların etkisi altına girdi. Yurdun hemen hemen her bölgesinde yağışlar görülüyor. Marmara, Ege, Karadeniz, Akdeniz ve Ege'de sağanak yağış, yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış görülüyor. Peki, Ankara, Eskişehir, Konya kar yağacak mı? Ankara, Eskişehir, Konya ne zaman kar yağacak? 29 Mart kar var mı, yok mu?

Türkiye, Nisan ayı yaklaşırken yeniden kara kışı yaşamaya başladı. Yurt genelinde beklenen hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan meteorolojik kaynaklar, yağış beklenen yerler hakkında bilgi verdi. Mart ayının son günlerinde ise Ankara, Eskişehir, Konya kar yağacak mı? Ankara, Eskişehir, Konya ne zaman kar yağacak? 29 Mart kar var mı, yok mu? soruları aratıldı.

Türkiye, Nisan ayı yaklaşırken yeniden kara kışı yaşamaya başladı. Yurt genelinde beklenen hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan meteorolojik kaynaklar, aralarında Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Sivas ve Kırıkkale'nin de yer aldığı 22 ilde bu gece ve çarşamba günü kar yağışı beklendiğini kaydetti.

İç Anadolu bölgesi ve Karadeniz'de bazı illerimizde kar yağışı görülmeye başlandı. Ayrıca birçok ilimizde de kar yağışı bekleniyor. Sosyal medya platformu Twitter'daki Hava Forum isimli hesaptan kar yağışı beklenen illerin isimleri verildi. Buna göre bu gece ve çarşamba günü 22 ilde kar yağışı bekleniyor.

Yapılan paylaşımda kar yağışı beklenen illerin isimleri verilerek şu ifadeler kullanıldı: "Çıkarın raflardan montları! Bu gece geç saatlerden sonra ve çarşamba kar beklediğimiz bazı şehirler: Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Sivas, Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Bilecik, Uşak, Afyonkarahisar, Gümüşhane, Bayburt, Tokat, Erzincan.

Ankara, Eskişehir, Konya kar yağacak mı? Ankara, Eskişehir, Konya ne zaman kar yağacak? 29 Mart kar var mı, yok mu?

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin değerlendirmelerine göre yarın İç Anadolu bölgesi ağırlıklı olarak kar yağışı görülecek. Kar yağışının yoğun olarak etkili olması bekleniyor.

Fırtınaya karşı tedbir çağrısı yapan Tekin, şöyle devam etti; "Özellikle yarın Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Karadeniz bölgesi, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağışlar kuvvetli olacak. Kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerdeyse kuvvetli kar şeklinde kendini gösterecek. Bu yeni gelen sistemle birlikte batı kesimlerde kuzeyli yönlerden, doğu kesimlerdeyse güneyli yönlerden rüzgar fırtına şeklinde esecek. Yine fırtınaya karşı tedbirli olunmalı. Özellikle doğu kesimlerde rüzgarın zamanla saatte hızı 100 kilometreyi geçebilir."

Tekin, yağışlı sistemin perşembe günü kuzey iç ve doğu kesimlerde kendini göstereceğini vurgulayarak, "Perşembe günü özellikle Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yağışlar kuvvetli olacak. Cuma günüyse Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz'in doğusu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda yağışları göreceğiz. Batı kesimlerde yağmur, doğu kesimlerdeyse kar şeklinde yağışlar alacağız. Cuma günü Iğdır, Van, Hakkari hattında yağışlar kuvvetli kar şeklinde olacak" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ve özellikle çiftçilerin zirai dona karşı dikkatli olması uyarısında bulunan Tekin, şunları aktardı; "Çarşamba, perşembe ve cuma günü ülke genelinde, Marmara'da kıyı kesimlerde hafif, iç kesimlerdeyse kuvvetli zirai don olayına karşı çiftçilerimizi uyarmak isteriz. Bunun yanında yarın Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuvvetli yağış var. Yağmur ve sağanak şeklinde olan yağışlarda sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklar, kuvvetli kar yağışının olduğu iç kesimlerdeyse İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayına karşı tedbirli olunmalı. Yine doğu kesimlerde çığ riski devam ediyor. Çığ riskine karşı vatandaşlarımızı yarmak isteriz. Bunun yanında güney kesimlerde, Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı söz konusu. Yine toz taşınımına karşı vatandaşlarımızın tedbirli olmasını isteriz."

Haberler.com / Sumru Tarhan - Gündem

Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title