Haberi Paylaş

Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı?

Gündem Haberleri

Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı?

Kahramanmaraş'ta ve 10 ilde yaşanan depremlerin ardından Elazığ'ın ilçeleri merak edildi. Depremde etkilenen Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ve hangi ile bağlı olduğu merak ediliyor. Peki, Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremlerin ardından Elazığ'da da birçok yerde deprem hissedildi. Elazığ'ın Ağın ilçesi merak edildi. Peki, Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı? İşte detaylar haberimizde...

Ağın, Elazığ ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 2.556

Rakım: 900 m (2.900 ft)

Elazığ'da yer alan Ağın ilçesinin nüfusu 2.556'dır.

Ağın, Elâzığ ilinin bir ilçesidir. Leblebisi ile ünlüdür.

Ağın tarihinin MÖ 17.-16. yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere kadar uzandığı belirtilmektedir. Yörede hakimiyet kuran çeşitli kavimlerin egemenliğinde kalan Ağın, 1071 yılından sonra Türklerin Anadolu'ya girmesiyle 1115-1234'e kadar Artukoğulları yönetiminde kalmış, 1514 Çaldıran Muharebesi'nden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. "Kamus-ül Alamîda ilçeye ilişkin şu bilgiler yer almaktadır. "Mamuret-ül Aziz" (Elazığ) sancağında Eğin ilçesine bağlı bir bucaktır. 52 köyden oluşmuştur. 1954 yılında Elâzığ'a bağlı olarak bir ilçe olmuştur. Şu anda 16 köyü bulunan İlçenin, 1997 yılı nüfus sayımına göre 2103'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 3198'dir. 1954 yılında ilçe teşkilatı kurulmuştur.

Elazığ ilinin Kuzeybatısında bulunup ile uzaklığı 77 km'dir. Ağın doğudan Çemişgezek, batıdan Arapgir, güneyden Keban, kuzeyden yine Arapgir ve Kemaliye ile çevrilidir. Yüzölçümü 526 metrekare olup kuzey yönünde Hekemat Tepesi, güney yönünde Osman Tepesi, batı yönünde ise Aliuşağı Tepelerinin arasında küçüklü büyüklü dereler arasına yerleşmiştir.

Fırat'ın bir kolu olan Karasu, İlçenin Doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat Nehri ile birleşerek asıl Fırat'ı teşkil etmektedir. Daha önceleri tipik karasal Doğu ikliminin etkisinde olan ilçenin Baraj Gölünün oluşmasıyla ikliminde önemli bir yumuşama görülmüştür. Elâzığ'dan 77 km uzaklıkta olan Ağın'a ulaşım karayolu ile yapılmakta olup, Keban Baraj gölü üzerinden de feribotla sağlanmaktadır. İlçenin yaz ve kış İl yolu ve köy yolları ulaşıma açıktır.

Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı?

Coğrafya

Ağın doğudan Keban Barajı, kuzeyden Erzincan, batıdan Malatya, güneyden Keban ilçesi çevrelemektedir. Yüzölçümü 268 km², kıyı şeridi 70 km dir. Ağın, Elâzığ ilinin kuzey batısında bulunup, ile yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 268 km² dir. Rakım 955-1005 arasında değişmektedir. Ağın çevresi, genelde bir plato özelliği gösterir. Bu platolar, yükseltileri 3000 m.yi geçen Munzur Dağlarının güney yamaçlarından Keban Baraj gölüne doğru gittikçe yükselti kaybeden ve basamaklı bir yapıdaki platoların baraj gölü çevresindeki en alçaklarına tekabül eder. Ağın İlçe merkezi Ortalama 900–1100 m arasında uzanan bu alçak plato yüzeylerinin ve kuzeyden gelen Beyelması Deresi'nin ve batıdan gelen Akpınar Deresinin Keban Baraj Gölü'ne ulaşmadan hemen önceki tabanlı vadilerinin içinde kurulmuştur. Aynı zamanda bu kısım, bu iki derenin birleşmesiyle oluşan Ağın Deresi'nin kazdığı vadiyi günümüzde Keban Baraj Gölü'nün doldurmasıyla meydana gelen körfezin kuzeyinde yer alır. Keban Baraj Gölü'nün yapımıyla ilçe yarımada görüntüsü kazanmıştır.

Cittaslow (Sakin Şehir)

Ağın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 65 yaş ve üzerindekilerin toplam nüfusuna oranıyla, ülke genelinde "en yaşlı ilçe" sıralamasında en başta yer almaktadır. İlçe kaymakamlığı 2019 yılında ilçenin Sakin şehir olması için başvuruda bulunulduğunu, ve en yakın zamanda olumlu sonucu beklediklerini belirtmiştir.

Turizm

Çıldırın Hüyleri höyüğü Ağın ilçesinin Yenipayam köyünün batısında yer almaktadır.

Ağın nerede? Ağın ilçesinin nüfusu, yüzölçümü ne kadar? Ağın ilçesi hangi ile bağlı?

Elazığ Ağın Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title