Haberi Paylaş
Abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu? Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı?

Abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu? Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı?

Gündem Haberleri

Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı müslümanlar tarafından merak ediliyor. Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı ve abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu sorularına yanıt aranıyor.

Dini konularda araştırma yapanlar abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu sorusunu sıkça araştırıyor. Abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu ve Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı soruları merak ediliyor. Peki, Abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu? Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı?

ABDESTSİZ KUAN OKUNUR MU?

Kur'an-ı Kerim'in, ezberden abdestsiz okunabileceği konusunda bir ihtilaf yoktur. Bununla beraber, Allah kelamı olduğundan, ezberden okunduğunda da abdestli olunması, bazı âlimler tarafından tavsiye edilmiştir (Nevevî, el-Mecmû', II, 69). Ancak, Kur'an'a abdestsiz olarak dokunulamayacağı ve Kur'an'ın abdestsiz taşınamayacağı konusunda mezhepler ittifak etmiştir (Bkz. Merğinânî, el-Hidâye, I, 33; Nevevî, el-Mecmû', II, 65; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 108). İbn Kudâme bu konuda Dâvud ez-Zâhirî'den başka muhalif olanın bilinmediğini ifade etmektedir (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 108). Bu görüşün delili "Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir" (Vâkı'a, 65/79) âyetiyle beraber, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Amr b. Hazm'a gönderdiği mektupta yer alan "Kur'an'a ancak temiz olan dokunsun" (Muvatta, Kur'an, 1) hadis-i şerifidir.

Yukarıda verilen deliller çerçevesinde ilk dönemden itibaren Kur'an'a abdestsiz olarak dokunulamayacağı konusunda ümmet arasında ortak bir kanaat ve bir nevi amelî sünnet oluşmuştur. Kur'an'ın Allah kelamı olmasından hareketle, abdestsiz dokunulmaması ona gösterilmesi gereken saygının bir gereği olarak görülmüştür. Bundan dolayı, Kur'an'ın abdestsiz olarak ele alınmasını ve taşınmasını, eğitim ve öğretim durumunda olduğu gibi, ancak mazeret durumlarına hasretmek gerekir.

Abdestsiz Kuran-ı Kerim okunur mu? Kuran-ı Kerim okumak için abdest almak şart mı?

Dini Gündem Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title