Haberler

23 Nisan neden bayram olarak ilan edildi? 23 Nisan neden bayram olarak kutlanır?

Gündem Haberleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'na günler kala vatandaşlar 23 Nisan neden bayram olarak ilan edildi? 23 Nisan neden bayram olarak kutlanır? sorularını yanıt arıyor. Peki, 23 Nisan neden bayram olarak ilan edilmiş?

23 Nisan neden bayram olarak ilan edildi? Bu sene de her yıl olduğu gibi büyük coşkuyla kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'na günler kala vatandaşlar 23 Nisan neden bayram olarak ilan edildi? 23 Nisan neden bayram olarak kutlanır? sorularını yanıt arıyor. Peki, 23 Nisan neden bayram olarak ilan edilmiş? İşte yanıtı...

23 NİSAN NEDEN BAYRAM OLARAK İLAN EDİLDİ?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî bayramlarından biridir. Türkiye ve KKTC'nin yanı sıra Kosova Cumhuriyeti'nde "23 Nisan Kosova Türkleri Millî Bayramı" olarak kutlanılır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 12 Eylül 1980 Darbesi'nden sonra Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında Kenan Evren başkanlığındaki Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.

Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı 23 Nisan 1920 23 Nisan Gündem Politika Haberler

title