Haberi Paylaş

2023 Muvazzaf astsubay alımı başvurusu ne zaman, şatları ne?

Gündem Haberleri

2023 Muvazzaf astsubay alımı başvurusu ne zaman, şatları ne?

Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerine subay alımlarının yapılacağını açıklandı. Duyuru sonrasında alımla ilgili şartlar ve kadro dağılımı araştırma konusu oldu. Peki, MSB Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı subay alımı başvurusu ne zaman, kadro dağılımı nasıl? İşte konu hakında tüm merak edilenler...

Astsubay alımı başvuruları, Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin adresinden duyuru ile başladı. 7 Kasım 2022 tarihinde erişime açılan MSB Muvazzaf astsubay alımı başvuru işlemleri e-devlet şifresi ile tamamlanacak. Ön başvuru, seçim aşamaları ve fiziki yeterlilik aşamalarından oluşacak 2023 astsubay alımı başvuru şartları arasında adaylarda; 2022 KPSS Ön Lisans ve 2021/2022 KPSS P3 Lisans Puanı en az 60 puan almış olma koşulu aranacak. Peki, 2023 astsubay alımı başvuruları ne zaman bitecek, Başvuru kılavuzu yayınlandı mı, Mezuniyete göre ve komutanlığa göre kontenjan dağılımı nedir? Detaylar haberimizde...

(a) Muvazzaf astsubay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu'nun 68'inci maddesi, Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği 6'ncı maddesi ile Fakülte ve Yüksekokullar Askerî Öğrenci Komutanlığı ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksekokullardan Yetişen Subaylara ve Astsubaylara İlişkin Yönetmeliğin 40'ıncı maddesinde düzenlenmiş olan nitelikleri taşımaktır. Bunlar:

(I) Türk vatandaşı olmak.

(II) Hakkında yedek subay/astsubay olamaz kararı bulunmamak.

(III) Askeri okullar ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı okullardan herhangi bir sebeple çıkmamış veya çıkarılmamış olmak, diğer okullardan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak ve ortaöğretim kurumlarında örgün öğretim dışına çıkartma cezası almamış olmak.

Gelmiş olan Astsubay alımı ilanına göre Komutanlıklar 1870 kişilik kadro ile,

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1416 Astsubay,
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 99 Astsubay,
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı 355 Astsubay,
  • alımı yapacak. Detaylı kontenjan dağılımı ise şöyledir;

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Alımı Kontenjan Dağılımı:

Lisans ve Ön Lisans Mezunu 1416 Astsubay Alımı yapılacak. Muhabir ve yardımcı hizmetler sınıfına göre kontenjan dağılımı şöyledir;

- Muhabir Sınıfı 995 Astsubay ( Piyade Komando 650,U/H Teknisyeni 100,İnşaat Elektrik Teknisyeni 50, ÇKMS Operatörü 50, BS operatörü 80, Hava Trafik 15, İkmal 30, Yangın Operatör 20 )

- Yardımcı Sınıf 421 Astsubay (Mühimmat 50, Harita Teknisyeni 7, Personel 25, Maliye 25, Eln.ve Hbr.Sis.Teknisyeni 150, Silah teknisyeni 61, Tekerlekli Araç 50, Veteriner Teknisyen 3, Bariton 1, Basson 4, Büğlü 1, Büyük Bas 1, Flüt 6, Sib.Klarnet 10, Kornet 2, Korno 4, Küçük Bas 2, Obua 2, Alto Saksafon 3, Trombon 4, Trompet 4, V.Çalg 6 )

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Alımı Kontenjan Dağılımı:

Hava kuvvetleri komutanlığı Lisans ve Ön Lisans 355 Astsubay alımı yapacak. Muhabir ve Yardımcı hizmetler kontenjan dağılımları şöyledir;

- Muhabir Sınıfı 252 Astsubay ( Jet Uçak Mekanik Sistemler Asb. 35, Küçük Uçak Mekanik Sistemler Asb. 35, Elektrik ve Havalandırma Asb. 15, Turbo-Prop ve Pistonlu Motor Sis. Asb. 35, Aviyonik Sistemleri Asb. 15, Uçak Silah Sistem Asb. 15, Bilgi Sistem İşletim Asb. 20, Yer Telsiz Sistemleri Asb. 10, HAWK Sistem Asb. 32, HAWK Sistem Bakım Asb. 15, Alçak İrtifa Füze Sistemleri Asb. 15, Namlulu Sistemler Asb. 10 )

- Yardımcı Sınıfı 103 Astsubay ( Ulaştırma Asb. 12, İkmal Asb. 40, Personel ve İdari İşlem Asb. 40, Sib. Klarinet Asb. 2, Alto Saksafon Asb. 1, Trompet Asb. 2, Trombon Asb. 2, Büyük Bas Asb. 1, Korno Asb. 2, Piyano Asb.1)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Alımı Kontenjan Dağılımı:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 99 kişilik boşluk ile Astsubay alacak. Alanına göre kontenjan dağılımı şöyledir;

- Muhabir Sınıfı 60 Astsubay ( Motorcu Asb. 11, Seyir Asb. 8, Sonar Asb. 12, Elektrik Asb. 7, Elektronik Asb. 7, Torpido Asb.4, Güdümlü Mermi Asb. 2, Harekat Asb.9 )

- Yardımcı Sınıfı 39 Astsubay( İkmal Asb. 21, İdari Asb.18)

Adaylar ön başvurularını 27 Kasım 2022 (saat 23.59'a kadar) tarihine kadar, https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak çevrimiçi (online) olarak yapacaklardır. Şahsen, postayla, dilekçe ile veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Adaylar https://personeltemin.msb.gov.tr sitesine girdikten sonra e-devlet şifresi ile başvuru ekranını açacaktır.

Ardından başvuru sihirbazı ile ilerleyerek tüm adımları tamamladıktan sonra Tercih Yap ekranına yönlendirilecek buradan ilgili alımı tıklayarak tercih yapacaktır.

Tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercihlerimi Göster" butonuna tıklayarak tercihlerini kontrol edecektir.

Tercihlerim sayfasında yer alan tercihler adayın kayıtlı tercihleri olup ayrıca bir kaydetme işlemi yapmayacaktır. Adayların TC Kimlik Numaraları Aday Numarası olarak kullanılacaktır. Başvurunun tamamlanmasını müteakip bütün işlemlerde TC Kimlik Numarası kullanılacaktır.

MSB astsubay alımı başvuruları 7 Kasım - 27 Kasım 2022 saat 23.59 tarihleri arasında alınacak. Başvurular, https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak gerçekleşecek.

Muvazzaf Astsubay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu kapsamında, en az iki yıl süreli fakülte veya yüksekokulları bitiren ve kılavuzun müteakip bölümlerinde açıklanan şartları sağlayan erkek adaylardan istihdam edilen astsubaylardır.

ASTSUBAY ALIMI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Haberler.com / Alp Eren Kahraman - Gündem

Milli Savunma Bakanlığı Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title