Haberi Paylaş

2022'nin en çok konuşulan isimlerinden Aziz Kocaoğlu kimdir? Siyasetçi Aziz Kocaoğlu hayatı ve biyografisi

Gündem Haberleri

2022'nin en çok konuşulan isimlerinden Aziz Kocaoğlu kimdir? Siyasetçi Aziz Kocaoğlu hayatı ve biyografisi

2022'nin nabzını tutan insansız haber analiz ve raporlama sistemi Habermetre, en fazla habere konu olan kişileri raporladı. Bu yıl 8,078 haber kaynağında 853,340 adet haber yapılan Aziz Kocaoğlu, toplamda 1,109,904,351 okunma sayısı ile listenin önemli isimleri arasında yer aldı. Peki, Aziz Kocaoğlu kimdir? İşte, Aziz Kocaoğlu hayatı ve biyografisi

İnsansız haber analiz ve raporlama sistemi Habermetre'nin 2022 değerlendirme raporunda Aziz Kocaoğlu, 2022'nin hakkında en fazla haber yapılan ve en çok okunmaya sahip olan kişileri arasında yer aldı. Vatandaşların da hakkında araştırma yaptığı Aziz Kocaoğlu hakkında 8,078 haber kaynağında 853,340 adet haber yer alırken 2022'de toplam 1,109,904,351 ziyaretçiye ulaştı. Meraklı soruların odağı haline gelen Aziz Kocaoğlu hakkında merak edilen diğer soruların yanıtları haberimizde yer alıyor.

AZİZ KOCAOĞLU KİMDİR?

Aziz Kocaoğlu 12 Eylül 1948 tarihinde Tokat'ın Erbaa ilçesinde doğdu. Belediyeci bir aileden gelen Kocaoğlu'nun babası Erbaa belediye başkanlığı, dedesi ise Tokat il genel meclisi üyeliği yapmıştır. İlk ve orta öğrenimini Erbaa'da lise öğrenimini İstanbul ve Malatya'da tamamladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden (şimdiki adıyla Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezun oldu. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi'nden İşletme dalında yüksek lisans derecesi aldı.

Kocaoğlu 1975-1978 yılları arasında Ankara'da Türkiye Elektrik Kurumu'nda muhasebe uzmanı olarak çalıştı[kaynak belirtilmeli]; 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı. 1979 yılında kendi işini kurdu. Ortak bir girişimle 1986 yılında toprak sanayii dalında çalışmaya başladı.

Siyasi kariyeri

Sanayiciliğin ardından Seçkin Ticaret adında Beyaz Eşya Bayisi işleten Kocaoğlu, siyasi yaşamına CHP Gençlik Kolları'nda başladı, SODEP kurulduğunda bu partiye üye oldu. 2001-2003 döneminde CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı yapan Kocaoğlu, 28 Mart 2004 seçiminde CHP'den Bornova Belediye Başkanı seçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina'nın 2004 Haziranı'nda ani vefatı üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirildi. Kocaoğlu 2009 Türkiye yerel seçimleri'nde tekrar CHP tarafından aday gösterildi. Bu seçimlerde CHP adayı olarak % 55 oy alarak 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. Böylece Ahmet Piriştina'nın ölümü sonrası devraldığı büyükşehir belediye başkanlığı görevini, 2009 yerel seçimi sonrası ilk kez kazanmış oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde %49,6 oy alarak tekrar İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.

Kocaoğlu'nun belediye başkanlığı zamanında İzmir'de yapımı tamamlanan bazı projeler şunlardır; Güzelyalı'da boşalan otobüs garajı arazisinde yapılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Alsancak'ta Fransızlardan kalan Tarihî Havagazı Fabrikası'nın ana dokusu korunarak dönüştürülen müze ve kültür kompleksi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve bunun içinde yer alan 450 dönümlük araziyi kaplayan hayvanların doğal yaşam ortamlarında izlenebildiği bir hayvanat bahçesi, Evka 3-Ege Üniversitesi ve İzmirspor-Hatay-Göztepe-Poligon-Fahrettin Altay Metroları, Türkiye'de ilk kez bir belediye tarafından yapılan Tam Otomatik Otopark, Uçanyol, 25 arıtma tesisi, 27 çok amaçlı salon, alt geçit ve köprülü kavşaklar, 130 kilometrelik Aliağa-Torbalı İzban raylı sistem hattı, yıllardır hizmete kapalı olan teleferik, İzmir kıyılarına 40 kilometrelik bisiklet yolu ve kıyı düzenlemesi, İzmir körfezine 15 yeni modern gemi alımı, Bornova 231 dönüm alanda yer alan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve içinde bulunan Buz Sporları Salonu, Homeros Vadisi'nin düzenlenmesi, İzmir'in ilk kent ormanı olan İnciraltı Kent Ormanı, İzmir genelinde yapılan 4 otopark, Konak ve Karşıyaka tramvayları, Akıllı duraklar, Akıllı kavşaklar, Buca Sosyal Yaşam Kompleksi ve önemli projem dediği Gaziemir'de belediyenin öz kaynaklarıyla yapılan fuar kompleksi. 1 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklamada 31 Mart 2019 yapılacak yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Haberler.com / Zehra Aygör - Gündem

Aziz Kocaoğlu Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title