2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? - Haberler
Haberi Paylaş

2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak?

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücret açıklandı. 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacağı açıklandı. Asgari ücretin açıklanmasını ardından 2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? sorusu araştırılmaya başlandı.

2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? sorusu asgari ücretin açıklanmasının ardında en çok araştırılan sorulandan biri oldu. Asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu." ifadelerini kullandı. Peki 2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak? detaylar haberimizde.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücretin 2022'de net 4253 TL , brüt 5004 TL olmasına karar verildi. Zam oranı ocak ayından itibaren geçerli olacağı için, asgari ücretli çalışanların maaşlarına şubat ayında yansıyacak. Zam oranı ocak ayından itibaren geçerli olacağı için, asgari ücretli çalışanların maaşlarına şubat ayında yansıyacak.

Asgari ücreti 2022'de net 4253 TL , brüt 5004 TL olmasına karar verildi. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücretin 2022'de net 4253 TL , brüt 5004 TL olmasına karar verildi. Zam oranı ocak ayından itibaren geçerli olacağı için, asgari ücretli çalışanların maaşlarına şubat ayında yansıyacak. Zam oranı ocak ayından itibaren geçerli olacağı için, asgari ücretli çalışanların maaşlarına şubat ayında yansıyacak.

Asgari ücrete yüzde 50.44 oranında zam yapıldı ve net Agi dahil 4250 liraya yükseldi. AGİ 2022 yılında bekar biri için 402 TL oldu. Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz biri için AGİ 481,5 TL, evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu biri için AGİ 543 TL oldu. Tablo içerisinden tüm AGİ tutarlarını görüntüleyebilirsiniz.

2022 asgari ücret maaşlara ne zaman yansıyacak?

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu.

Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerinden 450 TL'lik bir yükü kaldırmış oluyoruz. Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik.

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum."

Asgari ücret pazarlığında işçi tarafını temsil eden Türk-İş, üçüncü toplantının ardından ilk kez rakam telaffuz etmişti. İşçinin kırmızı çizgisinin 4 bin TL olduğunu belirten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "İşçinin kırmızı çizgisi 4 bin liraya geliyor. Bunun altında rakam teklif etmek uygun değildir" diye konuştu.

TİSK ise işçiyi enflasyona ezdirmeyeceklerini belirterek, 3 bin 500 liralık bir rakam öne sürmüştü. TİSK bu rakamın üstüne çıkmak için devletten teşvik ve vergi indirimi desteği beklediklerini söylemişti. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon olan yüzde 21 zammı kafadan vereceğiz. Üstüne 'Ne yapılabilir' diye çalışıyoruz. 3 bin 500 TL'yi geçtik. Daha fazlası için çalışıyoruz. Teşviktir, vergi indirimidir." ifadelerini kullandı.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2021 yılı asgari ücreti, bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İbrahim Çelik
Haberler.com Haberler.com - Gündem

Asgari Ücret 2022 Asgari Ücret AGİ Gündem Ekonomi Haberler

title