200 baz puan ne demek? 200 baz puan faiz indirimi ne demek? Faiz indirimi nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

200 baz puan ne demek? 200 baz puan faiz indirimi ne demek? Faiz indirimi nedir?

Haberler.com - Gündem
200 baz puan ne demek? 200 baz puan faiz indirimi ne demek? Faiz indirimi nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)'nın faiz kararlar beklenirken 200 baz puan kavramı mera edildi. Konu hakkında ardından vatandaşlar "200 baz puan faiz indirimi ne demek? Faiz indirimi nedir? gibi soruların cevaplarını aratmakta. 200 baz puan faiz indirimi ne demek? Faiz indirimi nedir? detaylar haberimizde.

200 baz puan faiz indirimi nedir? sorusu Merkez Bankası faiz kararları öncesi vatandaşlar tarafından en çok cevabı merak edilen soruların başında gelmektedir. Peki, 200 baz puan faiz indirimi nedir, ne demektir? İşte detaylar...

200 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ NE DEMEK?

TMCB'nin tanımıyla baz puan, faiz oranlarındaki değişimi ifade eden bir ölçüm birimidir. Virgülden sonraki dördüncü haneye karşılık gelir (0,0001). Diğer bir deyişle 200 baz puanlık değişim %2'lik değişime karşılık gelmektedir. Kısacası baz puan değişimleri genellikle yüzdelik veya daha düşük birimlerdeki faiz oranlarını veya iki farklı getiri oranını karşılaştırmak için kullanılır. En çok kulağımıza çalınanı ise Amerikan Merkez Bankası FED'in 25 baz puanlık faiz değişimleri olsa gerek. Hali hazırda düşük faizlerin uygulandığı ülkelerde, örneğin %0.25 (on binde yirmi beş) demek yerine, ekonomistler baz puan üzerinden kendilerini ifade eder, böylelikle hem normal yatırımcının hem de finans profesyonellerinin işini kolaylaştırır.

FAİZ İNDİRİMİ NEDİR?

Faiz oranı, nominal ve reel olmak üzere ikiye ayrılabilir. Nominal oran, bankalar gibi organizasyon ve kurumlar tarafından açıklanan faiz oranıdır. Reel faiz oranı ise enflasyona göre düzeltilmiş faiz oranıdır ve nominal orandan enflasyon oranının çıkarılması ile bulunur.

Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Fiyat istikrarını sağlamak için faiz oranlarında yükseltme veya düşürme kararı alabilir.

Haberler.com - Gündem

Ne demek, Gündem, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title