Haberler

15 Temmuz Darbe Girişimi Film Oluyor

Genel Haberleri

15 Temmuz darbe girişimi film oluyorİSTANBUL - Çekmeköy Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında '2'nci Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda 'İhanet ve direniş' konusu işlenecek.

15 Temmuz darbe girişimi film oluyor

İSTANBUL - Çekmeköy Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında '2'nci Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda 'İhanet ve direniş' konusu işlenecek.

15 Temmuz darbe kalkışmasını önleyen Türk milletinin bu öyküsü film oluyor. Çekmeköy Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında '2. Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda 'İhanet ve direniş' konusu işlenecek. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz "Bu yılki projemizin temasını, ülkemizde bir dönüm noktası olan 15 Temmuz İhanet ve Direniş olarak belirledik. Ödülleri, ihanete karşı halkın gösterdiği büyük direnişin yıldönümünden iki gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da teşrif edeceği bir programla vereceğiz" dedi.

Başkan Poyraz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarışma ile ilgili kendilerini tebrik ettiğini belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz kanlı darbe girişimini uluslararası bir film yarışması ile ölümsüzleştirilen bu projede emeği geçen belediyemizi tebrik ederek teşekkürlerini iletti" şeklinde konuştu.

Jüri usta sanatçılardan oluşmakta

Ünlü oyuncu Turgay Tanülkü yarışma ile ilgili olarak "Darbeler ve sıkıntılar yaşandı. 15 Temmuz bunlara bir örnek. Geçmişte yaşadığımız acıları evlatlarımıza aktaramadık, anlatamadık. Şimdi bu projeyle kalıcı bir belge oluşacak" dedi. Yine ünlü oyuncu ve son zamanlarda dizilerdeki zorlu karakterleri canlandıran Hakan Boyav ise "15 Temmuz acı ama önemli bir tarih. Bu tarihte ihanet ve direniş gördük. Bunun gelecek kuşaklara aktarılması için sinema sanatına önemli görev düşüyor. İşte bu onun belgesi olacak. Sinemadaki yeni yetenekleri de görme fırsatı bulacağız" ifadesini kullandı.

Son başvuru tarihi 2 Haziran

Çekmeköy 2. Uluslararası Kısa Film Yarışması'na son başvuru tarihi 2 Haziran 2017 olarak belirlendi. Yarışmanın ödül töreni ise 13 Temmuz 2017 Tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak. Başkan Ahmet Poyraz'ın proje sahibi olduğu uluslararası kısa film yarışmanın jürisinde; Yönetmenler Mustafa Şevki Doğan ve Mesut Uçakan, Sosyolog Erol Erdoğan, ünlü oyuncular Turgay Tanülkü ve Hakan Boyav, gazeteciler Metin Yüksel ve Meryem İlayda Atlas yer alıyor.

Danışma kurulu ve ön eleme ekibini geçip, jüri tarafından değerlendirilerek dereceye girmeye hak kazanan filmlere ödülleri 13 Temmuz'da düzenlenecek törende verilecek. Yarışma sonunda birinci seçilen filme 30 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 15 bin TL verileceği, Şehit Ömer Halisdemir Özel Ödülü'ne 12 bin TL, jüri özel ödülüne 10 bin TL ve 5 film için 5'er bin TL mansiyon ödüllerinin de verileceği yarışmada toplamda 112 bin TL ödül sahiplerini bulacağı bildirildi.

Başvurular her geçen gün artıyor

Yarışmaya dolaylı ya da doğrudan 15 Temmuz'da yaşanan işgalci terörist darbe girişimi ekseninde 'İhanet ve Direniş' temasına işaret eden, toplam süresi 15 dakikayı aşmayan dijital formatta kurmaca, animasyon, belgesel ve deneysel filmler katılabilecek. Başvuruların 2 Haziran tarihine kadar ihanetvedirenis.com adresi üzerinden online olarak alınacağı da bildirildi. Eser sahipleri sitedeki başvuru formunu doldurup, şartnameyi onayladıktan sonra filmleri yükleyerek başvuru sürecini tamamlamış olacaklar. Ön seçici kurul tarafından belirlenen 50 film yarışma jürisine sunulacak. Senaryo, yönetmenlik, kurgu, kamera-ışık ve film adı olarak beş konu başlığında yapılacak değerlendirmelerin ardından dereceye giren filmler belirlenecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Recep Tayyip Erdoğan Turgay Tanülkü Ahmet Poyraz Çekmeköy Genel Haberler

title