Prof. Dr. Enginyurt: "Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli" - Haberler
Haberi Paylaş

Prof. Dr. Enginyurt: "Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli"

İhlas Haber Ajansı / Selim Kuşcu - Haberler | Sağlık

- Prof. Dr. Enginyurt: "Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli" Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.

- Prof. Dr. Enginyurt: "Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli"

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, korona virüs vakalarının artışa geçtiğini belirterek, aşının önemine değindi

Genç hasta sayısının yükselişte olduğunu belirten Enginyurt: "Genç hasta sayısı artıyor, gençlerin aşı karşıtlarına değil, bilime inanmaları gerekiyor"

ORDU - Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, korona virüslü hasta sayılarındaki artışın en önemli nedeninin aşı yaptırmayan vatandaşlar olduğunu belirterek, "Artık aşısız olanların özelde veya devlette hiçbir şekilde çalışmasına izin verilmemesi gerekiyor, ücretsiz izne ayrılması gerekiyor. Bu kararlar alınmadığı takdirde aşısız kişiler virüsün çoğalmasına yardımcı olarak bu pandeminin bitmesini engelliyor" dedi.

Sağlık Bakanı Koca, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2-8 Ekim tarihleri arasında 100 bin kişi içerisinde haftalık yeni korona virüs vaka artış sayılarını paylaştı. Bakan Koca paylaşımında, "2-8 Ekim arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık insidans haritamızdan öğrenebilirsiniz. 2-8 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş, Karabük" ifadelerini kulandı.

"İnsanların aşı karşıtlarına inanmamaları gerekiyor"

Bu tabloya göre Ordu'da 100 bin kişi içerisinde haftalık yeni korona virüs vaka sayısı, 459,68 olarak hesaplandı. Tabloyu değerlendiren Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, korona virüsün başlangıcından itibaren aile hekimliği hastalanmamak ve mevcut hastalıklardan korunmak için olan uzmanlık alanı olduğunu, bu anlamda vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi. Ordu ilinin aşılamada Karadeniz Bölgesi'nde birinci sırada olduğunu ancak vaka artışında da üst seviyelerde olduğunu kaydeden Enginyurt, "Türkiye'de de vaka sayıları artıyor ve maalesef 30 binli rakamlarda durmakta. Bunun nedeni artık vatandaşların bıkmış olmasından kaynaklanıyor, bizim söylemlerimizden de insanlar bıktı. Artık maske, mesafe ve hijyen konularından bunaldılar, bu çok normal bir şey. Yapmamız gereken artık tamamen aşı, aşı karşıtlarına inanmamaları gerekiyor" dedi.

"Aşı olmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemesi gerekiyor"

"Devletimizin burada yapması gereken artık aşısız olanların özelde veya devlette hiçbir şekilde çalışmasına izin verilmemesi gerekiyor, ücretsiz izne ayrılması gerekiyor" diyen Enginyurt, "Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, bu geriye kalan demokratik hayatlarını evde geçirsinler. Çünkü aşılı olup da kurallara uyan vatandaşları hasta etmekteler, virüsü çoğaltmaktalar. O yüzden aşısızların devlet kurumlarından, özel kurumlardan yararlanmalarına izin verilmemeleri, buna hastaneler de dahil olmak üzere. Artık bu kadar katı kararlar alınması gerekiyor. Bu kararlar alınmadığı takdirde aşısız kişiler virüsün çoğalmasına yardımcı olarak bu pandeminin bitmesini engelliyor. Bu yüzden muhakkak ücretsiz izin ve kurumlara girişlere yasak getirilmeli" şeklinde konuştu.

"Genç hasta sayısı artıyor, gençlerin aşı karşıtlarına değil, bilime inanmaları gerekiyor"

Aşı yaptırmayan genç kişilere de seslenen Prof. Dr. Enginyurt, "Gençlerimize de söylemek istediğim birkaç husus var, genç sayısı hastalarda artmakta. Bunun nedeni gençlerin sosyal medyayı çok sık kullanmaları, sosyal medyada da aşı karşıtı çok ciddi yazılar var, bunlara inanmamaları gerekiyor. Bunlar tamamen dünya düzdür diyenlerin safsatasıdır, bilime inanmaları gerekiyor. O yüzden gençlerimizi de aşıya davet ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Enginyurt, Ordu'da da vaka sayılarının artışa geçtiğini ve yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının yükselişe geçtiğini, aşı yaptırmayanların muhakkak aşı yaptırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Enginyurt: Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli

Prof. Dr. Enginyurt: Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli

Prof. Dr. Enginyurt: Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli

İhlas Haber Ajansı / Selim Kuşcu - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title