Ek yerleştirme kayıtları ne zaman? YKS 2. ek tercih üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirme kayıtları ayın kaçında başlıyor? - Haberler
Haberi Paylaş

Ek yerleştirme kayıtları ne zaman? YKS 2. ek tercih üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirme kayıtları ayın kaçında başlıyor?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Ek yerleştirme kayıtları ne zaman? YKS 2. ek tercih üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirme kayıtları ayın kaçında başlıyor?

ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklama ile YKS 2.ek yerleştirme sonuçları bugün erişime açıldı. Sonuçların açıklanmasından sonra üniversite adayları kayıt tarihlerini araştırmaya başladı. Üniversiteye kayıt olmak isteyen adaylar ek yerleştirme kayıtları nasıl yapılır araştırmakta. Peki, Ek yerleştirme kayıtları ne zaman? YKS 2. ek tercih üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirme kayıtları ayın kaçında başlıyor?

ÖSYM bu yıla özel olarak TYT baraj puanını 140'a düşürmüş, 140-150 puan alan öğrenciler için ek yerleştirme yapılacağını duyurmuştu. Yks 2. tercihlerinde erişime açılmasıyla üniversite kayıtları nasl yapılır araştırılmaya başlandı. Peki, Ek yerleştirme kayıtları ne zaman? YKS 2. ek tercih üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirme kayıtları ayın kaçında başlıyor? İşte detaylar haberimizde...

2. EK TERCİH ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur (Elektronik kayıt hariç üniversitelerdeki kayıt işlemleri, resmi iş günlerinde ve çalışma saatlerinde yapılır.). Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına ( Yök ) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title