Diyanet'in "Baldızla zina nikahı bozar mı?" sorusuna verdiği cevap Twitter'da gündeme oturdu - Haberler
Haberi Paylaş

Diyanet'in "Baldızla zina nikahı bozar mı?" sorusuna verdiği cevap Twitter'da gündeme oturdu

Haberler.com - Haberler | Güncel
Diyanet'in

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan "Fetvalar" kitabında, "Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?" sorusuna yanıt olarak, "Eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez. Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır" ifadeleri yer aldı. Bu açıklama sosyal medyada gündem olurken, baldız kelimesi de Twitter'da TT listesinin zirvesine yerleşti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olarak faaliyet gösteren Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvaları, "Fetvalar" adıyla bir kitapta toplandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından basılan ve birden fazla baskı yapan kitabın 2015'te yapılan 3. baskısında ise yer alan bir fetva ise sosyal medyada gündem oldu.

BALDIZLA ZİNA SORUSU CEVAPLANDIRILDI

"Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?" sorusuna kitapta şu ifadelerle yanıt verildi: "Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez. Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır."

"BALDIZ" KISA SÜREDE GÜNDEM OLDU

Söz konusu fetva, Diyanet tarafından internette de yayımlanan kitabın 4. baskısında yer almadı. Öte yandan gündeme oturan fetva, sosyal medyanın da en çok konuştuğu konular arasında yer aldı. Twitter'da konuya ilişkin binlerce tweet atıldı, "baldız" kelimesi TT listesinin zirvesine yerleşti.

O yorumlardan bazıları:

  • Diyanetin bu günkü fetvası Baldız la zina yapmak nikahı düşürmez.
  • Baldız fetvası.... Baldızla yapılan zina nikahı sona erdirmezmiş...
  • Daha neler göreceğiz bakalım.
  • Deniz ürünleri yemek haram baldız helal öyle mi?
  • Diyanet sorulan soruya cevap vermiş ama birçoğu içindeki din düşmanlığını kusmuş. Baldızını kendi kız kardeşinden ayrı görüyorsan sapıklık senin ruhuna işlemiş.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (57)
Ezel Bayraktar:Osman Tokgonule cevap. kardeşim olayı sadece toplumsal açıdan değerlendirme. İslam dini diyor ki baldıza nikah düşer. Toplumun tepkisini alırsın evet ama eşinden boşanınca baldızınla evlenebilirsin. İslam dinine göre yanlış değil. Aynı şey kadın için de geçerli. eşinden boşanınca eşinin erkek kardeşine nikah düşer. Araştır öğren. İslam dininde kişiler kimlerle nikah kıyabilir, kimlerle kıyamaz bi bak. Böyle şeyler çok uçuk geliyo insanlara ama gerçek bunlar. Toplumsal açıdan değerlendirmeyin. Cevap Yaz 20 52 Yayından Kaldır
Gamer Amca Tv:Hocam size bir sorum olacaktı saz calıp dans ederek ibadet olur mu ? Cevap Yaz 33 41 Yayından Kaldır
Osman Tokgonul:GAMER ,peygamberin biri dağda giderken birini görür .Adam tepiniyor takla atıyor yuvarlanıyorMUŞ. Adamın garip davranışı bittikten sonra yanaşmış .Ne yapıyorsun sen deyince adam namaz kılıyorum , ibadet ediyorum demiş .Peygamber doğrusunu öğreterek yola koyulmuş .Önüne deniz gelmiş tabi bu peygamber yürüdükçe su açılıyormuş .O anda arkadan bir ses ,bakmış adam "bir kısmını unuttum bana öğretirmisin" diyormuş .İşin tuhafı adamda gelirken su açılıyormuş bunu gören nebi GİT BİLDİĞİN GİBİ KIL DEMİŞ 24 21 Yayından Kaldır
Tüm 57 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title