28 Ekim okullar tatil mi, yarım gün mü? 28 Ekim okullar tatil mi, bankalar açık mı, kapalı mı? - Haberler
Haberi Paylaş

28 Ekim okullar tatil mi, yarım gün mü? 28 Ekim okullar tatil mi, bankalar açık mı, kapalı mı?

Haberler.com - Haberler | Gündem
28 Ekim okullar tatil mi, yarım gün mü? 28 Ekim okullar tatil mi, bankalar açık mı, kapalı mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 98. yılının kutlamaları yaklaşırken "29 Ekim resmi tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü?" gibi sorular, tüm vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, 28 Ekim okullar tatil mi, yarım gün mü? 28 Ekim okullar tatil mi, bankalar açık mı, kapalı mı?

28 Ekim'de okulların tatil olup olmadığı merak ediliyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkede coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, 28 Ekim Perşembe günü okullar, banka ve PTT gibi kurumların açık olup olmadığı da araştırılıyor.Peki, 28 Ekim okullar tatil mi, yarım gün mü? 28 Ekim okullar tatil mi, bankalar açık mı, kapalı mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun'un 1. maddesinde "1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder." denilmektedir.

Bu sene 29 Ekim Cuma gününe geliyor. Yani Perşembe günü yarım gün ve Cuma günü resmi tatil olacak. 29 Ekim'de ders işlenmez ve resmi olarak okullar tatil sayılır.

Resmi tatil günlerinde banka, PTT, noter ve eczane gibi yerler de kapalı oluyor. Yani devlet kurumları ile birlikte banka, PTT, noter ve eczaneler 28 Ekim Perşembe günü öğleye kadar yarım gün hizmet verdikten sonra Pazartesi gününe kadar kapalı olacak.

Cumhuriyet ilan edildiği sırada henüz 29 Ekim günü bayram ilan edilmemiş, kutlamalar konusunda bir düzenleme yapılmamıştı; 29 Ekim gecesi ve 30 Ekim günündeki şenlikleri halk kendiliğinden organize etti. Ertesi yıl, 26 Ekim 1924 tarihli 986 numaralı kararname ile Cumhuriyet'in ilanının 101 pare top atılarak ve planlanacak özel bir programla kutlanmasına karar verildi. 1924 yılında yapılan kutlamalar, daha sonra yapılacak olan Cumhuriyet'in ilanı kutlamalarının başlangıcı oldu.

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan'da karara bağlandı; 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, Cumhuriyet'in milli bir bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm şekline geldi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde resmî bir bayram olarak kutlanmaya başladı.

Hükümet 27 Mayıs 1935'te milli bayramlar hakkında yeni bir düzenleme yaparak ülkede kutlanan bayramları ve içeriklerini yeniden belirledi. Daha evvel Meşrutiyet'in ilan günü olan Hürriyet Bayramı ile Saltanatın kaldırılış günü olan Hâkimiyet Bayramı milli bayramlar arasından kaldırılarak kutlanmasına son verildi. Cumhuriyet'in ilan edildiği gün 29 Ekim "ulusal bayram" olarak ilan edildi ve devlet adına yalnız o gün tören yapılması karara bağlandı.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title