Gzo Başkanı Akbaşlı, Açıklanan Fındık Maliyet Fiyatıyla İlgili: "Rakamların Olduğu Yerde Faraziye Olmaz"

Gzo Başkanı Akbaşlı, Açıklanan Fındık Maliyet Fiyatıyla İlgili: "Rakamların Olduğu Yerde Faraziye Olmaz"

Giresun Ziraat Odası(gzo) Başkanı Özer Akbaşlı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin(tzob) Açıkladığı 3,54 YTL'lik 1 Kilo Fındık Maliyetini, Rakamların Olduğu Yerde Faraziye Olmaz Diye Yorumladı.

Gzo Başkanı Akbaşlı, Açıklanan Fındık Maliyet Fiyatıyla İlgili:

Giresun Ziraat Odası(GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin(TZOB) açıkladığı 3,54 YTL'lik 1 kilo fındık maliyetini, rakamların olduğu yerde faraziye olmaz diye yorumladı.

Konu hakkında Cihan Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan GZO Başkanı Akbaşlı, TZOB'un her yıl yapmış olduğu fındık maliyet hesabı toplantısının Ankara'da yapıldığını ve kendisinin bazı nedenlerden dolayı toplantıya katılamadığını söyledi. Açıklanan fiyata göre bu yıl 1 kilo fındığın maliyetinin 3,54 YTL olduğunu söyleyen Akbaşlı, "Durum ortada rakamların olduğu yerde faraziye olmaz. Bölgeler arası değişiklikler çıkabilir, çünkü ben bu rakam açıklanırken yevmiyenin ne kadar hesaplandığını bilmiyorum. Bölgemizde, doğuya doğru gittikçe yevmiye fiyatlarında artış olabiliyor. Ama genel olarak maliyetimize baktığımızda 3,54 YTL bir maliyetimiz var." dedi. Bu seneki fındık rekoltesinin gerek Türkiye'de gerekse üreticinin bahçesinde çok yüksek olduğunu hatırlatan Akbaşlı, "Umarım bu rekolteye rağmen fındık piyasada iyi bir fiyattan satılır. En azından 3,54 YTL'nin üzerinde bir yaşam, bir hayat payı ile üretici fındığını satar. Aksi takdirde fındığını satamaz, borcunu ödeyemez, icraya gider ve birçok olumsuzlukları beraberinde getirir." diye konuştu.

Giresun Milletvekili ve AK Parti Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli'nin, "Bu sene fındık üreticisini mağdur etmeyeceğiz." yönünde açıklaması olduğunun altını çizen Akbaşlı, "Kendisine inanıyorum. Sanırım bununla ilgili çalışmaları devam ediyor. Umarım fındık üreticisinin mağdur olmadığı bir sezon yaşarız ve üreticimizin eline iyi bir fiyat geçer. Üreticimiz bu seneki fındık fiyatını geçen seneki fiyatın bir miktar üstünde bekliyor. Odamızı ziyaret eden üreticilerden fındık fiyatı konusunda aldığımız cevaplar hep bu yönde. Dolayısıyla geçen sene 5,15 YTL olan fiyatın bu sene biraz daha yükseltilmesi lazım. Bu yıl fındığı Toprak Mahsulleri Ofisi mi alacak, başka bir organizasyon mu olacak yada Fiskobirlik mi görevlendirilecek bu konular henüz netlik kazanmadı. Bu işlerin artık netleşmesi lazım çünkü çiftçimiz artık bahçeye çıkmak üzere. Dolayısıyla fındığının çuvala girmeden, harmana gelmeden ne olacağını bilmek çiftçinin hakkıdır." diye belirtti.

Kaynak: CHA