Güzin Dino Son Yolculuğuna Uğurlandı

Güzin Dino Son Yolculuğuna Uğurlandı

Geçen hafta 103 yaşında hayatını kaybeden ünlü ressam Abidin Dino'nun eşi Güzin Dino, Paris'te toprağa verildi.

Güzin Dino Son Yolculuğuna Uğurlandı

Güzin Dino son yolculuğuna uğurlandı

Geçen hafta 103 yaşında hayatını kaybeden ünlü ressam Abidin Dino'nun eşi Güzin Dino, Paris'te toprağa verildi. Dilbilimci, çevirmen ve yazar Güzin Dino, annesinin de mezarının bulunduğu Paris yakınlarındaki Thiais mezarlığında defnedildi.

Cenaze törenine Dino'nun yiyeni Gül Ak ve manevi kızı konumundaki Gaye Petek'in yanı sıra Paris Başkonsolosu Turgut Kural, Kültür Müşaviri Kalbiye Noyan, yazarlar Nedim Gürsel, Şeyhmuz Güzel,Timur Muhiddin, Türkiye uzmanı yazar Pierre Chevin, öğretim görevlisi Jack Shalom, Paris Ermeni Araştırmalar Merkezi Başkanı Jean Claude Kebapçıyan ve çok sayıda seveni katıldı.

Güzin Dino'nun manevi kızı konumundaki Gaye Petek, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Güzin Dino'nun son büyük çınarlardan biri olduğunu vurulayarak, "Benim çocukluğum Abidin ve Güzin Dino ile beraber geçti. Çok küçük yaşlarımdan beri onların çocuğu olmadığı için çocuk rolünü oynadım. Sürgün senelerinde Fransa'da bulunan Türklerin çoğu bekardı veya çocuksuz insanlardı." diye konuştu.

Gaye Petek, Güzin ve Abidin Dino'yu "kapıları hep açık, gençlere yardım eden, onlarla bebaber coşan insanlar" olarak tanımladı. Petek, "Ben hayatımda birçok kez dernek kurduğumda Abidin bey derneğimizin logosunu yaptı. Güzin hanım bize desteğini esirgemedi. Özellikle kadınlarla ilgili yaptımız çalışmaları desteklerdi. Aynı zamanda feminist tarafı da vardı." ifadelerini kullandı. Güzin Dino'yu akademik kariyeri, edebiyatçılığı ve tercümanlığının yanı sıra kişiliğiyle de anlamak gerektiğini vurgulayan Petek, Dino'nun çok canlı, meraklı, hayatı seven, yaşlanmayı sevmeyen bir kişiliği olduğunu belirtti ve "Eşi Abidin Dino'ya çok düşkün ve aşık bir insandı." diye kaydetti.

Güzin Dino'nun birçok kitapların çıkmasına da önayak olduğunu söyleyen Gaye Petek, "Nazım'ın ötesinde Türk şiirini tanıttı. Derviş şairleri, Yunus Emre'yi Oktay Rıfat'ları Orhan Veli'leri ilk çeviren insanların arasında." dedi. Petek, "Güzin Hanım Türkiye'yi Fransa ve Avrupa'da tanıtmış, Türkiye'ye her zaman sadık kalmış ve Türkiye'yi çok seven bir insandı.'" vurgusunda bulundu.

Güzin Dino'nun cenazesinin neden Türkiye'ye gönderilmediği ile ilgili soruya Gaye Petek, "Çünkü Abidin Bey kendi aile mezarlığında; Aşiyan'da. Orda sadece aile bulunduğı için oraya gidemedi. Başka bir yer de tedarik bulunamadı. Annesi 40 yıl önce burada Thiais mezarlığında gömülmüştü. Güzin, annesine de çok bağlı olduğu için Thiais mezarlığı seçildi." ifadelerini kullandı.

Güzin Dino'nun yeğeni Gül Ak da "Güzin Dino'nun ölümü tarihi bir kuşağın kaybıdır. Ailemizin en yaşlı bireyi oldu ve bundan dolayı çok iftihar ediyorudum. Kendi kuşağının da çok parlak insanları vardı. Onlar arasında da en çok yaşayanlardan biridir. Bence çok güzel yaşadı, dolu dolu bir yaşam." diye kaydetti.

"İSTANBUL'DAKİ MEZARLIKTA YER BULURSAK, DÜŞÜNÜRÜZ"

Dino'nun Fransa'da Paris'te yaşamayı sevdiğini söyleyen Ak, "Ama gönlü daima Türkiye'de oldu. Türk vatandaşlığını hiç bırakmadı. Hayatında daima Cumhuriyet gazetesi ve Le Monde at başı gitti. Ölünceye kadar onları okudu." diye konuştu. Ak, Türkiye'de mezarlıkta yer olmadığı için Dino'nun Paris'e defnedildiğini söyledi. Gül Ak, Dino'nun annesine de çok düşkün olmasının Paris'e defnedilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayarak, "İstanbul'da mezarlıkta yer yoktu. İleride düşüneceğiz. İstanbul'da yer bulursak aile olarak düşünürüz." vurgusunda bulundu.

Güzin Dino ile tanıştığında Paris'te üniversite talebesi olduğunu söyleyen Türkiye uzmanı yazar Pierre Chevin ise "Güzin, Türk edebiyatı dersi veriyordu. O zaman bize Yunus Emre şiirlerini okuttu ve ben çok şaşırdım. Hiçbir zaman böyle bir şiir işitmemiştim. ve bundan sonra Türk şiirini öğrenmeye devam etmek istedim." dedi.

Güzin ile 20 sene beraber çalıştığını söyleyen Chevin, "Güzin ve Abidin ile çok yakından tanıştık. Abidin çok kültürlü bir adamdı. Fransızca ve Rusça çok güzel konuşuyordu. Güzin'in çevirdiği son kitabı geçen seneydi. O zaman 102 yaşındaydı. Bir genç kız gibi hayatı seviyordu. Çok hüzünlüyüz, sadece nur içinde yatsın diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Paris Başkonsolosu Turgut Kural da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin değerli insanlarına doğru davranmadığını vurgulayarak. "Güzin Dino, Türkiye olarak, insan olarak seninle gurur duyuyoruz." dedi.

Güzin Dino'nun naaşı Türk bayrağına sarılı olarak Thiais mezarlığına getirildi. Görevli imamın da hazır bulunduğu cenazeye defin sırasında sevenleri tarafından gül bırakıldı. Cenazeye cezaevindei İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in çelenk göndermesi de dikkat çekti.