Güvenlik Konseyi, Ban Kı-moon'u Genel Kurula Önerdi

Güvenlik Konseyi, Ban Kı-moon'u Genel Kurula Önerdi

09.10.2006 18:40 | Son Güncelleme: 09.10.2006 18:40
Güvenlik Konseyi, Ban Kı-moon'u Genel Kurula Önerdi

Birleşmiş Milletler (A.a) ? 09.10.2006 ? BM Güvenlik Konseyi, Bugün Yaptığı Toplantı Sonrasında Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon'u, Genel Sekreter Olması İçin BM Genel Kuruluna Önerdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) ? 09.10.2006 ? BM Güvenlik Konseyi, bugün yaptığı toplantı sonrasında Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'u, Genel Sekreter olması için BM Genel Kuruluna önerdi.

Güvenlik Konseyi toplantısından sonra gazetecilere bir açıklama yapan Kurulun bu ayki dönem başkanı Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Kenzo Oshima, Ban Ki-Moon'u Genel Kurula önerdiklerini, şimdi Genel Kurulun toplanarak konuyla ilgili gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Japon Büyükelçi Oshima, yeni Genel Sekreterin hızlı bir şekilde seçilmesini istediklerini vurgulayarak, Güvenlik Konseyinin aldığı kararın ''ortaklaşa'' verilmiş bir karar olduğunu vurguladı.

Sorular üzerine Oshima, Ban Ki-Moon'un çok iyi bir aday olduğunu ifade ederek, kendisinin son derece güçlü bir BM Genel Sekreteri olacağından emin olduklarını belirtti.

Kuzey Kore ile ilgili sorular üzerine, Oshima, Konseyin bu konuda olağanüstü bir toplantı yapacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise bir açıklama yayınlayarak, Ban Ki-Moon'un Güvenlik Konseyi tarafından yeni Genel Sekreter olarak önerilmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

BM Güvenlik Konseyinin Ban Ki-Moon'u Genel Kurula önermesinden sonra gözler Genel Kurula çevrildi.

Yeni Genel Sekreterin Genel Kurul tarafından atanması öngörülüyor.

Kofi Annan'ın görev süresi 31 Aralık 2006'da doluyor ve yeni Genel Sekreterin görevine 1 Ocak 2007'de başlaması öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title