Güvenli Seks Kuralları!

Güvenli Seks Kuralları!

İşte Her Yıl 340 Bin Kişinin Cinsel Yolla Bulaşan Bir Enfeksiyonla Enfekte Olduğunu Belirten Fotomodel Sophie Howard'ın Tavsiyeleri. 80 Milyon Kadın İstemeden Gebe Kalıyor. İşte Bu İki Büyük ve Önemli Global Sorun, 'Güvenli Cinsel İlişki' Kavramının Giderek Daha Fazla Üzerinde Durulmasını Ortaya Koyuyor.

Güvenli Seks Kuralları!

İŞTE HER YIL 340 BİN KİŞİNİN CİNSEL YOLLA BULAŞAN BİR ENFEKSİYONLA ENFEKTE OLDUĞUNU BELİRTEN FOTOMODEL SOPHİE HOWARD'IN TAVSİYELERİ. 80 MİLYON KADIN İSTEMEDEN GEBE KALIYOR. İŞTE BU İKİ BÜYÜK VE ÖNEMLİ GLOBAL SORUN, 'GÜVENLİ CİNSEL İLİŞKİ' KAVRAMININ GİDEREK DAHA FAZLA ÜZERİNDE DURULMASINI ORTAYA KOYUYOR.

Güvenli cinsel ilişkiyle, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kapma riskini azaltan ve istenmeyen, planlanmamış gebelikleri engelleyen her türlü davranış kastediliyor. Az risk ile çok zevk almak esas. Aslında cinsel ilişkiyi güvenli hale getirmek hiç de zor değil.

EN BASİT İKİ STRATEJİ

Riskli davranışladan kaçınmak, kondom kullanmak güvenliği artırmada uygulanabilecek en basit iki strateji. Önlem alınmadan girilen cinsel ilişki, ciddi sağlık riskleri taşıyor. Cinsellikten haz almanın bedelini, hastalık kaparak veya hazırlıksız anne-baba olarak ödemek istemeyenler, kaliteli cinsel yaşam kadar güvenliğe de önem veriyor. Güvenli cinsel ilişkinin tek hedefi kişinin kendini koruması değil. Eş veya sevgilinin korunması da bu kavramın içinde.

EN GÜVENLİ YÖNTEM TEK EŞLİLİK

Muhafazakar bir düşünce gibi görülse de, bunu Dünya Sağlık Örgütü ve konuyla ilgili uzmanlar da söylüyor. Eğer; eşlerden ikisi de başka bir kimseyle korunmasız cinsel ilişkiye girmiyorsa, eşlerden ikisi de kan yoluyla bir enfeksiyon almamışsa, steril olmayan enjektör kullanmıyorsa, eşlerden ikisinin de h lihazırda bir enfeksiyonu yoksa erkek ya da kadının bu ilişkide enfeksiyona yakalanmaktan korkmasına gerek yok.

TEK EŞLİLİK İYİ DE PEKİ SİZDEN ÖNCESİ!

Tek eşlilik en ideal yöntem olarak sunuluyor. Ancak şu da bir gerçek ki, pek çok kişi yaşamı boyunca birden fazla kişiyle cinsel ilişki yaşıyor. Örneğin, HIV enfeksiyonuna yakalanan kişilerin pek çoğu bu hastalığı tek eşli olarak yaşadıkları eşlerinden aldıklarını belirtiyorlar:

EMİN OLMAK GEREKİYOR

Eşler birbirlerine sadık olmaya karar vererek enfeksiyondan korunma önlemlerini alabiliyorlar. Bu durumda her iki tarafın da enfeksiyon taşımadığından emin olmak gerekiyor. Örneğin, HIV enfeksiyonu gibi bazı enfeksiyonların belirti vermesi için yıllar geçebiliyor. Eşlerin gizli bir enfeksiyonun taşıyıcısı olup olmadıklarını anlamaları için bir sağlık kuruluşunda muayene olmaları ve laboratuvar tetkiki yaptırmaları gerekiyor.

PREZERVATİF ŞART!

Korunmalı cinsel ilişkiyi alışkanlık haline getirmek ve prezervatif kullanmak gerekiyor. Prezervatif, erkek ya da kadın cinsel organına takılmaya uygun, içerisinde genellikle spermlerin etkinliklerini bozan maddeler de bulunan yapıya sahip. Gebelikten ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyor.

BUNLAR ÇOK RİSKLİ

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birinci sorumlusu cinsel ilişki. Bulaşma riskini artıran 'riskli davranışlar' var. Özellikle kondom kullanmadan, vajinal, oral veya anal cinsel ilişkiye girilmesi durumunda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yükseliyor. İşte riskli davranışlar:

RİSKİ AZALTMAK İÇİN

Eşin veya sevgilinin bedeninden salgılanan sıvılarla (vajina, anüs veya ağız) temas etmeyin. En fazla dikkat edilmesi gereken şey ise beden sıvıları: Kan, semen, penisten boşalma öncesi gelen sıvı, vajinal sıvılar ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle oluşan yaralardan gelen sıvılar...Bu durumlarda, cinsel organlarda oluşan yaralara ya da kabarcıklara dokunmayın! Sizde veya partnerinizde yara veya enfeksiyon varsa cinsel ilişkiden kaçının.