Gürer Aykal'a Finlandiya'dan Devlet Nişanı

Gürer Aykal'a Finlandiya'dan Devlet Nişanı

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi Gürer Aykal, Türkiye ile Finlandiya Arasındaki Kültürel İşbirliğine Sağladığı Katkılardan Ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile Ödüllendirildi.

Gürer Aykal'a Finlandiya'dan Devlet Nişanı

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi Gürer Aykal, Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel işbirliğine sağladığı katkılardan ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirildi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen'in imzasıyla verilen nişan için, Finlandiya'nin Ankara Büyükelçisi Maria Serenius'un konutunda tören düzenlendi. Törende Büyükelçi Serenius, Şef Aykal'a nişanı taktı. Müzik dinletisinin de yer aldığı resepsiyona yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

Aykal, Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirilmekten büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Fin bestekar Sibelius'un Türk klasik müzikseverlere tanıtımında önemli rol oynayan Aykal, Fin müzikseverlerin de yakından tanıdığı bir isim. Aykal, 1980'li yıllarda Helsinki Senfoni Orkestrasını, geçtiğimiz günlerde ise Mikkeli Senfoni Orkestrasını yönetti.

Finlandiya Devlet Nişanı, Finlandiya'nın yurt dışındaki tanıtımında, kültür-sanat ve ekonomi alanlarında katkıda bulunan kişilere veriliyor.