Güre'deki Antik Kazılar Devam Ediyor

Güre'deki Antik Kazılar Devam Ediyor

Balıkesir'in Edremit İlçesine Bağlı Güre Beldesinde 2006 Yılında Başlayan Arkeolojik Kazılar, Bu Sezon da Devam Ediyor. 25 Haziran'da Başlayan Kazılarda Bu Yıl Özellikle Antik Ilıcaya Ağırlık Veriliyor.

Güre'deki Antik Kazılar Devam Ediyor

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde 2006 yılında başlayan arkeolojik kazılar, bu sezon da devam ediyor. 25 Haziran'da başlayan kazılarda bu yıl özellikle antik ılıcaya ağırlık veriliyor.

Trakya Üniversitesi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Ahmet Yaraş'ın başkanlığında sürdürülen kazıda, değişik üniversitelerden akademisyen ve öğrencilerden oluşan 15 kişi ve yakın çevre köylerden 20 işçinin çalıştığı açıklandı. Doç. Dr. Yaraş, Güre'de kültürel varlıklarının olmasının belde için çok büyük kazanç olduğunu vurguladı. Modern ılıca tesislerin hemen yanında ortaya çıkartılmaya başlanan antik kalıntıların, zaten var olan sağlık turizmini, kültür turizmi ile destekleyeceği ve bundan böyle

bölgeye gelen ziyaretçilerin antik eserleri da görebileceği ifade edildi.

Yaraş, Almanya'da Baden Baden, Badenweiler ve İngiltere'de Bath gibi tarihsel kalıntıların modern ılıcalarla birlikte ziyaretçilere hizmet verdiklerini söyleyerek, "Diğer belediyelere örnek olan bu görüş, zaman içinde daha iyi anlaşılacaktır. Ilıca ile birlikte Astyra antik kentinin bulunması Güre için çok önemlidir. Bölgede yoğun define avcılığı da bu çalışmalarla asgariye indirilecek. Çalışma bölgemizde bugüne kadar seramik, metal ve cam eserlerin yanı sıra 50 civarında sikke bulundu. Eserler,

konservasyon ve restorasyonu tamamlandıktan sonra müze uzmanlarına teslim edilecek. Daha uzun süreli ve yoğun çalışılabilmek için sponsor arayışı içindeyiz" diye konuştu.

Güre sınırı içinde tescil edilmesi gereken en az on yerleşmenin daha bulunduğu bildirildi.

(SŞ-MŞ-OK-Y)