Gürcü Lider Saakaşvili, BM'ye Sert Çıktı

Gürcü Lider Saakaşvili, BM'ye Sert Çıktı

Gürcistan'ın Ayrılıkçı Abhazya Bölgesi Sınırında Yer Alan Ganmuhuri Yerleşim Birimindeki Bir Çocuk Kampının Açılış Törenine Katılan Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili, Gürcistan'dan Ganmuhuri Çocuk Kampını Abhazya Sınırından Uzaklaştırmasını İsteyen Birleşmiş Milletler'e (BM) Sert Çıktı.

Gürcü Lider Saakaşvili, BM'ye Sert Çıktı

Gürcistan'ın ayrılıkçı Abhazya bölgesi sınırında yer alan Ganmuhuri yerleşim birimindeki bir çocuk kampının açılış törenine katılan Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili, Gürcistan'dan Ganmuhuri çocuk kampını Abhazya sınırından uzaklaştırmasını isteyen Birleşmiş Milletler'e (BM) sert çıktı.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşlvili, BM'nin Abhazya ile sınırlı Gürcü yerleşim birimi Ganmuhuri'de açılan bir çocuk kampı yüzünden bölgede tansiyonun yükseldiğini belirtti ve Gürcistan'dan kampın sınırdan uzaklaştırmasını istemesine sert çıktı. Abhazya sınırında yer alan Ganmuhuri yerleşim birimindeki bir çocuk kampının açılış töreninde konuşan Saakaşlvili, "Gürcistan'a kendi toprağından çekilmesini nasıl talep edeceksiniz? Bu gibi taleplere uymamızı nasıl beklersiniz? Sadece sınırda değil, gün gelir

Abhazya'nın içerisinde de çocuk kampları açacağız. BM tarafından Abhazya ihtilafı hakkında alınan hangi karar yerine getirildi ki? BM, Gürcü göçmenlerin Abhazya'ya geri dönüşü sürecini başlatabildi mi?" dedi.

Abhazya'da yasadışı özelleştirme faaliyetlerine de değinen Sakaşvili, "Gürcistan'ın ayrılmaz bir parçası olan Abhazya bölgesi, şu anda ayrılıkçı rejimin elindedir. Abhazya'dan yüz binlerce Gürcü'yü atan ve etnik temizlik gerçekleştiren kanlı, ayrılıkçı rejim, Abhazyalı Gürcü'lere ait olan malvarlığını yağmalıyor ve yabancı ülkelerden gelenlere de teklif ediyor. Herkesi, Abhazya ayrılıkçı rejimi ile alışverişe girmemesi konusunda uyarıyorum. Gürcüler'e ve Gürcistan devletine ait malvarlığına göz

dikmesinler. Bir gün bu haksız yoldan edindikleri malı mutlaka ellerinden alacağız" diye konuştu.

Gürcistan'dan 1993 yılında bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Rusya ile askeri ve siyasi birlik kurmadan yana. Abhazya-Gürcistan sınırında Rusya Barış Gücü görev yapıyor.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA