Gürcü Büyükelçi, Kiliseyi Koruyan Ağacı Müzeye Koyacak - Haberler
Haberi Paylaş

Gürcü Büyükelçi, Kiliseyi Koruyan Ağacı Müzeye Koyacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Gürcü Büyükelçi, Kiliseyi Koruyan Ağacı Müzeye Koyacak

Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze, merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar İzleme Kurulu tarafından 'En tehlikedeki 100 anıt' listesi'nde yer alan Erzurum'un Çamlıyamaç Köyündeki Öşvank Kilisesini gezerken çalınan sütunun yerine konulan odun kalası koyanlar için iyi dilekte bulundu.

Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze, merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar İzleme Kurulu tarafından 'En tehlikedeki 100 anıt' listesi'nde yer alan Erzurum'un Çamlıyamaç Köyündeki Öşvank Kilisesini gezerken çalınan sütunun yerine konulan odun kalası koyanlar için iyi dilekte bulundu. Uluslararası Dadaş Film Festivalinde Gürcistan filmleri oynaması nedeniyle Erzurum'a gelen Büyükelçi Tariel Lebanidze, Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç köyüne giderek Kültür Bakanlığı tarafından restore programına alınan kilisede incelemelerde bulundu. Tariel Lebanidze, "Bu direğini buraya koyandan Allah razı olsun. Bu kolonu bu ağaç kurtarmıştır. Bu direği kaldırıp müzeye koyacağız ve yerine taştan bir sütun yapılacak" dedi.

Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese'nin oğulları David ve Prens Bagralt tarafından 963- 973 yılları arasında yaptırılan Öşvank Kilisesi'nin kabartma taşlarla süslü 1.5 metre yükseklikteki sütunu üç yıl kadar önce çalan yağmacılar, tarihi eserin çökmesini önlemek için yerine odun kütük koydu.

Gürcü Büyükelçi, Kiliseyi Koruyan Ağacı Müzeye Koyacak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım