Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Temuri Yakobaşvili, Rusya ile Gürcistan Arasında Abhazya Sorunu Nedeniyle Yaşanmakta Olan Gerginliğin Sıcak Çatışmaya Dönüşme İhtimalinin Halen Mevcut Olduğunu Söyledi.

Gürcistan-rusya Gerginliği

Gürcistan Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Temuri Yakobaşvili, Rusya ile Gürcistan arasında Abhazya sorunu nedeniyle yaşanmakta olan gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşme ihtimalinin halen mevcut olduğunu söyledi.

Rus yetkililerle Abhaz sorununa yeni çözüm yollarını görüşmek üzere Moskova'yı ziyaret eden, fakat Rus yetkililerinden beklediği misafirperverliği bulamayan Yakobaşvili, RİA Novosti Haber Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında, Rus-Gürcü ilişkileri ve Abhazya sorunuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Daha Moskova'yı ziyaret etmeden önce Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından kendi ziyaretiyle ilgili bazı beyanların yayınlanmasını şaşkınlıkla karşıladığını belirten Yakobaşvili, "Daha dile getirmediğim bazı tekliflerime cevaben beyanlar yayınlandı. Hemen ardından da bir casus yakalandığı açıklandı. Halbuki Rusya'nın böylesi çocukça oyunlarla kimseyi kandıramayacağını bilmesi lazım" dedi.

Rusya'nın barış gücü adı altında Abhazya'ya sevk ettiği silahlı kuvvetleri işgal kuvvetleri olarak değerlendiren Yakobaşvili, "Rus tarafı, Gürcistan'ın Abhazya sınırına bin 500 asker sevk ettiğini öne sürerek, Abhazya'daki silahlı kuvvet sayısını arttırdı. Halbuki Abhaz sınırında sadece 600 polis görevlimiz bulunmakta" diye konuştu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin "Rusya ile savaştan kıl payı kurtulduk" sözlerine de değinen Yakobaşvili, "Rusya ile savaşma niyetimiz yok. Ama bizi sürekli provoke etmeye çalışıyorlar. Saakaşvili'nin sözlerine katılıyorum. O zaman Lavrov'la yapılan bir telefon görüşmesi sayesinde savaşın önüne geçildi. Ama maalesef aramızdaki savaş ihtimali halen devam ediyor" dedi.

(AK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA