Gürcistan-rusya Dtö Görüşmeleri Sonuçsuz Bitti

Gürcistan-rusya Dtö Görüşmeleri Sonuçsuz Bitti

Gürcistan Ekonomi Bakanlığı'nda Tüm Gün Boyunca Devam Eden Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (Dtö) Üyeliği Konulu İkili Görüşmenin Sonuçsuz Bittiği Açıklandı.

Gürcistan-rusya Dtö Görüşmeleri Sonuçsuz Bitti

Gürcistan Ekonomi Bakanlığı'nda tüm gün boyunca devam eden Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği konulu ikili görüşmenin sonuçsuz bittiği açıklandı.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Gürcistan Ekonomi Bakanı Giorgi Arveladze, görüşmelerin Rusya'nın uzlaşmaz tavrı nedeniyle çıkmaza girip kesildiğini söyledi. Gürcistan'ın Rusya'nın önüne koyduğu tek şartın, Rusya-Gürcistan sınırında yer alan iki yasadışı gümrük kapısına Gürcü gümrükçülerin yerleşmelerinin sağlanması olduğunu ifade eden Arveladze, bu şartın yerine getirilmemesi durumunda Gürcistan'dan Rusya'nın DTÖ üyeliğine onay verilmeyeceğini belirtti. Rusya DTÖ

Heyet Grubu Başkanı Maksim Medvedkov ise, Gürcistan ile yürüttüğü DTÖ görüşmelerinde yasadışı gümrük kapıları konusunun ele alınmasının yanlış olduğunu, bu konunun DTÖ üyeliği ile alakalı olmadığını ileri sürdü. Medvedkov, görüşmelerin önümüzdeki aylarda yineleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Gürcistan'ın Rusya ile olan 3 sınır kapısından 2'si, Gürcistan'ın ayrılıkçı ve Rusya'nın güdümünde olan Abhazya ve Güney Osetya yönetimleri tarafından kontrol ediliyor. Rusya'dan Abhazya ve Güney Osetya'ya yasadışı giriş çıkışlar sürerken, Tiflis merkezi yönetiminin kontrolü altındaki Zemo Lars sınır kapısı Rusya tarafından geçen yılın Ekim ayından itibaren kapatılmıştı.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)