Gürcistan Parlamentosu'nun Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya Dönüşünü Onaylayan Yasayı Çıkarması

Gürcistan Parlamentosu'nun Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya Dönüşünü Onaylayan Yasayı Çıkarması

Gürcistan Parlamentosu, Sovyetler Birliği Döneminde Topraklarından Sürgün Edilen Yaklaşık 500 Bin Ahıska Türkü'nün Ahıska'ya Dönmelerini Onaylayan Yasayı Onayladı.

Gürcistan Parlamentosu'nun Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya Dönüşünü Onaylayan Yasayı Çıkarması

Gürcistan Parlamentosu, Sovyetler Birliği döneminde topraklarından sürgün edilen yaklaşık 500 bin Ahıska Türkü'nün Ahıska'ya dönmelerini onaylayan yasayı onayladı.

Geçen hafta toplanan Gürcistan Parlamentosu, Ahıska Türkleri'nin dönmelerini onaylayan yasayı onayladı. Gürcistan Parlamentosu'nda kabul edilen yasaya göre Ahıska Türkleri, 1 Ocak 2008 tarihinden 31 Aralık 2008 tarihine kadar bulundukları ülkelerdeki Gürcistan Konsoloslukları ile Gürcistan'ın Mülteci ve Yerleşim Bakanlığı'na başvuruda bulunabilecek.

Ahıska Türkleri, yasanın tamamen göz boyama olduğunu ve tatmin edici bulmadıklarını ifade etti. Uluslararası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu (AHDEF) Başkanı Yunus Zeyrek, "Bu kanun tasarısı Ahıskalılar için büyük bir hayal kırıklığıdır. Çünkü bu kanun Ahıskalılar'ın Ahıska'ya dönüşünü değil, Gürcistan'ın değişik Gürcü köy ve kasabalarına getirilmesini teşvik etmektedir. Ayrıca, kota uygulayarak yılda yüz ailenin gelmesi, isim değiştirme, Türk kimliğini kesinlikle kullanmama gibi kabul edilmesi mümkün

olmayan şartları getirmektedir. Dolayısıyla bu kanunun çıkıp çıkmaması çok önemli değil. Zira bu kanun, Avrupa Konseyi'ni tatmin etmek için çıkarılmış bir kanundur. Pratikte Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya dönüşünü amaçlamamaktadır. Daha buna benzer kanunun içinde birçok olumsuzluklar vardır. Gürcistan bildiğini okudu ve böyle bir yasayı onayladı. Ahıskalılar için sevinilecek bir tarafı yoktur. Ahıska Türkleri dünya üzerinde vatansız yaşayan topluluk olarak yaşamaya devam edecekler" diye konuştu.

Yasanın Gürcistan Parlamentosu'nda onaylanmasından sonra Ahıska'da yaşayan Ermeni ve Gürcü kökenli Gürcistan vatandaşlarının bir çoğu ise, Ahıska Türkleri'nin geri dönmesinden rahatsız olduklarını belirti. Yıllardır Ahıska'da yaşadıklarını ifade eden Gürcüler, "Bizler Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya dönüşünü istesek de, istemeyenler çoğunlukta" dedi.

(AT-İRT-CC-D)

Kaynak: İHA