Gürcistan Dışişleri Bakanı Bezhuaşvili'nin Almanya Temasları

Gürcistan Dışişleri Bakanı Bezhuaşvili'nin Almanya Temasları

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bezhuaşvili ile Görüştü.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Bezhuaşvili'nin Almanya Temasları

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bezhuaşvili ile görüştü.

Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen Gürcistan Dışişleri Bakanı Bezhuaşvili, meslektaşı Steinmeier ile yaklaşık 1 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Steinmeier, "Sayın Bezhuaşvili'ye sadece ziyareti için değil, aynı zamanda Gürcistan'daki olumlu ekonomik gelişme için de teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler için sevindirici bir durum, Gürcistan ve Almanya arasında gelişmekte ve ekonomik ilişkilerdir. Bu, Gürcistan'daki olumlu ekonomik gelişmeyle de

bağlantılıdır. Kısa bir süre önce Frankfurt'ta Almanya-Gürcistan Ekonomik İşbirliği Konseyi'ni gerçekleştirdik. Bunun arifesinde Alman işverenlerden oluşan bir grup da Gürcistan'a bir iş gezisi düzenledi. Gürcistan'daki ekonomik gelişmeler bizim için büyük önem ifade ediyor. Bu nedenle AB dönem başkanlığımız sırasında komşularımızla olan siyasete büyük ağırlık verdik. Bu ziyaretle Gürcistan için yeni perspektiflerin ve açılımların olacağının işaretini aldık" dedi.

Almanya ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin ülkesi için büyük önem arz ettiğinin altını çizen Bezhuaşvili ise, ekonomik ilişkilerin ilerlemesinin memnuniyet verici boyutlarda olduğunu belirtti. Bezhuaşvili, iki ülke arasında terörle mücadele, trafik ve ulaşım, eğitim ve kültür konularında ortak çalışmalar olduğunu sözlerine ekledi.

(SE-OYK-OYK-OK-D)