Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'nin Brüksel Temasları

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'nin Brüksel Temasları

Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barasso ile Bir Araya Geldi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'nin Brüksel Temasları

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barasso ile bir araya geldi.

Avrupa'nın başkenti Brüksel'deki temaslarını sürdüren Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ile Avrupa Komisyonu Başkanı Barasso arasındaki görüşmede Avrupa Birliği (AB) ile Gürcistan arasındaki ilişkilerle bölgesel meselelerin ele alındığı ifade edildi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Barasso, "Eğer görüşme sürecinde karşılıklı bir hızlanma ve yol kat etme imkanı bulursak, mart ayında gerçek görüşmelere geçeriz. Sayın Saakaşvili ile görüşmemizde daha çok Gürcistan'ın Rusya hükümetiyle olan vize sorunları üzerine yoğunlaştık. Bu konuyu çözmeleri için iki ülkeye yardım etmeye çalışıyoruz. Bu konuda Rusya hükümetinin anlayış gösterceğini ve yardımcı olacağını düşünüyorum. Rusya ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin iyi olması çok önemli. Gürcistan'ı AB'ye üye ülkeler arasında görmek isterim ve bunun gerçekleşeceğine de tüm samimiyetimle inanıyorum" dedi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ise, "AB'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklediği açıkça ortadadır. Bununla ilgili herhangi bir kuşku yoktur. Barasso ile, Gürcistan'ın AB ülkesi olması için yapılabilecekler üzerinde fikir alışverişinde bulunduk" diye konuştu.

(İHA-EA-OYK-RO-D)