Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'den Açıklamalar

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'den Açıklamalar

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye-gürcistan İlişkilerinin Büyük ve Küçük Ülke Arasında Olabilecek En Güzel ve Örnek İlişkiler Olduğuna Dikkat Çekti.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'den Açıklamalar

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin büyük ve küçük ülke arasında olabilecek en güzel ve örnek ilişkiler olduğuna dikkat çekti.

Gürcistan'ın ekonomisi üzerine değerlendirmeler yapmak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Türk basın mensuplarının, "Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesinde, Türkiye'deki Gürcü ve Gürcistan'daki Türk diasporalara temsilcilerinin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna, "Türkiye ile Gürcistan arasında stratejik işbirliği ve fevkalade iyi komşuluk ilişkileri, bundan da ötede kardeşlik bağları mevcuttur. Gürcü kökenli vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin önde gelen siyasetçileri, sanatçıları ve işadamları arasında yer almaktadır. Gürcistan'a da son yıllarda eğitim ve iş kurmak amacıyla Türkiye'den gelenlerden bir diaspora oluşturuluyor. Ülkelerimiz arasındaki sağlam bir köprü vazifesini gören diasporalarımız da ilişkilerimize güç katmaktadır" dedi.

Gürcü lider, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin büyük ve küçük ülkeler arasında kurulan ilişki bakımından model bir ilişki olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, Gürcistan için örnek bir ülkedir. Türkiye'nin başarıları Gürcistan'ın başarılarıdır" şeklinde konuştu. Saakaşvili, Türk yatırımcıların Gürcistan ekonomisi ve özellikle inşaat sektörüne yaptığı yatırımların ülkenin kalkınma ve refah düzeyinin yükselmesi açısından son derece önemli olduğunu belirterek, başta Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı olmak üzere Türk yatırımcılara ülkelerine yaptıkları yatırımlardan dolayı teşekkür etti. Saakaşvili, "Türk şirketi tarafından rehabilitasyonu yapılmakta olan Batum Uluslararası Havaalanı mayıs ayında hizmete girecektir. Sınırda vizesiz rejim uygulamasını koyduk ve sadece geçen yıl içerisinde bir milyon Gürcistan vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etti. Sadece bu rakam bile, Türkiye'nin Gürcistan için önemini vurgulamak açısında yeterlidir. Türk yatırımcı ve işadamları için yeni kolaylıklar sağlayacağız" diye konuştu.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan Sarp Köy sahilinde çok güzel bir plaj olduğunu hatırlatarak, "Çocukluğumda arkadaşlarla beraber o plajda rahat rahat gezmemiz bir hayaldi. Çünkü tam oracıkta duran Sovyet sınır muhafızları sahile kuş uçurtmaz, sınırı gece gündüz gözetlerdi. Türkiye bizim için kapalıydı. Şimdi sınırımız açık. Sarp Köyü ise, halklarımız arasında olan dostluk ve iyi komşuluğun bir simgesidir" ifadelerini kaydetti.

(ZT-OYK-OYK-RO-D)