Gürcistan'da Siyasi Kriz

Gürcistan'da Siyasi Kriz

Tiflis'te Parlamento Binası Önündeki Meydanda Erken Genel Seçim Talebiyle Gösterilere Başlayan On Binlerce Muhalefet Taraftarı, Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili'nin İstifasını İstedi.

Gürcistan'da Siyasi Kriz

Tiflis'te parlamento binası önündeki meydanda erken genel seçim talebiyle gösterilere başlayan on binlerce muhalefet taraftarı, Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili'nin istifasını istedi.

1992 yılında askeri darbe sonucu görevinden uzaklaştırılan ve öldürülen Gürcistan'ın Birinci Cumhurbaşkanı Zviyad Gamsakhurdia'nın oğlu Konstantine Gamsakhurdia, muhalefet liderlerinden oluşan Milli Konsey'in kararını açıkladı. Gamsakhurdia, "Gürcü muhalefetle halk birleşerek, hep bir ağızdan Saakaşvili ve hükümetinin derhal görevinden istifa etmelerini istemektedir" dedi. Rüzgarlı ve yağmurlu bir havaya rağmen dağılmayan göstericiler, Saakaşvili'ye karşı sloganlar atarak, Saakaşvili'yi 2003'te iktidara

taşıyan kadife devrimin sembolü olan güllere siyah şeritler bağladı. Mitinge katılan iktidardaki Ulusal Harekat Partisi üyeleri, parti belgelerini yaktı. Mitinginde, muhalefete geçen Yahudi kökenli Gürcü milyarder Badri Patarkatsişvili'ye saygı gösterisi olarak İsrail bayrağı da dalgalandırıldı.

Miting organizatörleri, göstericilere peynirli ekmek ve su dağıttı. Muhalefet yanlıları, protestoları aralıksız sürdüreceklerini ve bu gece de meydanda kalacaklarını dile getiriyor. Muhalefet liderlerinden oluşan Milli Konsey, Saakaşvili'yi görevi kötüye kullanma, yolsuzluk, insan hakları ihlalleri ve kendi otoriter rejimini kurduğu iddialarından sorumlu tutarak, gelecek yılın Nisan ayında erken parlamento seçimleri düzenlenmesini, seçim kanunun değiştirilmesi ve siyasi mahkumların serbest bırakılmasını

istemişti.

Öte yandan iktidarın, muhalefetin erken genel seçim isteğine olumsuz cevap verdiği bildirildi.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA