Gürcistan'da Organ Nakli Bekleyenlere Türkiye'den "Umut Işığı"

Gürcistan'da Organ Nakli Bekleyenlere Türkiye'den "Umut Işığı"

Gürcistan'da Organ Nakli Bekleyenlere Türkiye'den 'Umut Işığı'
Anadolu Ajansı - Haberler | Sağlık

TİFLİS(AA) - Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Türkiye-Gürcistan arasındaki organ nakli iş birliğinin Gürcistan'daki hastalar için umut ışığı olacağını belirtti.

TİFLİS(AA) - Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Türkiye-Gürcistan arasındaki organ nakli iş birliğinin Gürcistan'daki hastalar için umut ışığı olacağını belirtti.

TONV koordinatörlüğünce, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) desteğiyle yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi (International Transplant Network) kapsamında oluşturulan heyet, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki çalışmaları kapsamında Gürcistan Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Akaki Zoidze ile bir araya geldi.

Ziyarete ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Kahveci, Uluslararası Organ Nakli Ağı İş Birliği Programı çerçevesinde Zoidze'ye sağlayacakları teknik destekler hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Zoidze'nin organ nakli konusunda bilgili olduğunu aktaran Kahveci, şunları kaydetti:

"Sayın Zoidze, organ nakli konusundaki iş birliğimizden, yapacağımız ve şu ana kadar yaptığımız teknik yardımlardan son derece memnun olduklarını, bizim tecrübemize ihtiyaç duyduklarını şiddet ve önemle vurguladı. Burada organ nakli hizmetlerinin geliştirilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri icra makamı olarak yapabileceklerini, bizim tavsiyelerimiz doğrultusunda yapısal hazırlıkları Sağlık Bakanlığıyla çalışabileceklerini belirtti. Bundan sonraki dönemde daha fazla bizim iş birliğimize ve teknik yardımımıza ihtiyaçları olduklarını ifade etti."

"Türkiye'den çok fazla beklentileri var"

Sağlık Komisyonunun Gürcistan'daki sağlık sisteminin geliştirilmesini istediklerini belirten Kahveci, "Aslında bir bütün olarak sağlık sisteminin geliştirilmesi noktasında Türkiye'den çok fazla beklentileri var." ifadesini kullandı.

Gürcistan'ın Türkiye ile çok yakın ilişkileri olduğu ve zor vakaları Türkiye'ye yönlendirdiği bilgisini aldıklarını söyleyen Kahveci, "Zoidze, organ naklinin Gürcistan'da gelişmesi için hem nitelikli personel eğitimi hem de Gürcistan'da uygulanacak stratejiler noktasında Türk uzmanların desteğinin kendileri için son derece önemli olduğunu söyledi. Bu iş birliği programına dahil olmaktan, Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu programa destek veriyor olmasından çok memnun olduklarını ifade etti." şeklinde konuştu.

Gürcistan'daki organ nakli çalışmalarını değerlendiren Kahveci, şunları anlattı:

"Burada canlıdan böbrek nakli programı var. Karaciğer nakli programı önceki sene başlatıldı ancak sürdürülemedi, çünkü vakaların bir çoğu kaybedildi. Karaciğer nakli yapmak kolay bir şey değil çok iyi bir sağlık sistemi alt yapınızın olması gerekiyor. Gürcistan'ın iki gündür gördüğümüz alt yapısıyla karaciğer nakli yapması ve sürdürülebilir olması zor. Bu noktada mevcut böbrek nakli programı da önceki yıllara göre zayıflamış görünüyor. Bunu güçlendirmek, canlıdan böbrek naklinin yanında kadavradan yani ölüden böbrek nakli programını da başlatmak gerekiyor. Bunun da sonuçlarının titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmasını sağlamak birinci planımız şu anda."

Türkiye'den Gürcistan'a önemli kolaylık

Kahveci, Gürcistan'da nakiller konusunda laboratuvar alt yapısının da eksik olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"Şu anda Gürcistan'ın böbrek nakillerinde, laboratuvar konusunda Almanya'dan destek aldıklarını öğrendik. Şu aşamada bir laboratuvar desteğini yakın zaman içerisinde İstanbul'daki ve Ankara'daki büyük merkezlerden alabilmesi tavsiyesinde bulunduk. Çünkü Gürcistan'dan, bir böbrek nakli yapılabilmesi için doku tiplendirilmesi testlerini Almanya'ya gönderiyorlar ve bir ay sonra kendilerine sonuç geliyor. İstanbul veya Ankara'ya gönderseler kendilerine 3 gün içerisinde sonuç gider. Bu kadar önemli bir kolaylık sunduk kendilerine."

Ayrıca Gürcistan'da doku tiplemesi laboratuvarına ihtiyaç olduğunu ve bunun kurulması için ziyaretlerine ilişkin bir rapor hazırlayacaklarını anlatan Kahveci, bu ihtiyaçları da başta Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası yardım yapan kuruluşlarına ileteceklerini söyledi.

Kahveci, bu konudaki tavsiyelerinin olumlu olması halinde kurulacak doku tiplemesi laboratuvarıyla Gürcistan'ın Almanya'ya olan bağımlılığını sonlandıracağını ve Türkiye ile iş birliğinin daha da gelişeceğini aktardı.

Bu iş birliğinin Türkiye'nin dış politikası açısından da önemine işaret eden Kahveci, şunları kaydetti:

"Sağlık, uluslararası programlarda son derece önemli bir konu. Bu noktada organ nakli gibi güçlü bir alanın bu tür ülke ilişkilerin içerisinde kullanılmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca grubumuzun teknik heyetindeki sağlık turizmiyle ilgilenen iş adamları da bir iş çıkarmaya çalışıyorlar. Arkadan başka faydaları da gelecektir. Türkiye'nin 'kazan-kazan' politikasına uygun bir yaklaşım sergilememiz lazım. Çünkü hükümetimiz bizim bu işleri yapmamız için bütçe tahsis ediyor. Türkiye'nin uluslararası alanda tanıtımına önem veriyor. Dolayısıyla bunların toplamda hepsinin Türkiye'de hem maddi hem de manevi anlamda bir faydası olması gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız bu iş birliği, organ nakli konusunda umarım iki ülke için de faydalı olur. Bu iş birliği çalışması Gürcistan'daki organ nakliyle hayata dönmeyi bekleyen hastalar için de bir umut ışığı olacaktır diye düşünüyorum."

Proje kapsamında ayrıca Türk doktorlar, Tiflis'teki Üniversite Acil Kliniğinde doktorlarla bir araya gelerek, nakiller konusunda sağlanacak teknik desteklere ilişkin bilgi verdi.

Gürcistanlı sağlık çalışanlarına nakil çalıştayı

Daha sonra Türk ve Gürcistanlı sağlık çalışanları için bir otelde organ nakilleri konusunda çalıştay düzenlendi.

Çalıştayda Kahveci, Gürcistan Organ Nakli Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gia Tomadze, TONV Yönetim Kurulu Yrd. Doç. Cemal Ata Bozoklar, Prof. Dr. Barış Akın, Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tuğhan Utku, İstanbul Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Aydın, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar tarafından organ nakilleri uygulamaları konusunda bilgiler paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title