Gürcistan'da Guam Zirvesi

Gürcistan'da Guam Zirvesi

Gürcistan'ın Batum Kentinde Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Ukrayna'nın Üye Oldukları Siyasi ve Ekonomi İttifak Niteliğini Taşıyan Guam Zirve Toplantısı Yapıldı.

Gürcistan'da Guam Zirvesi

Gürcistan'ın Batum kentinde Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Ukrayna'nın üye oldukları siyasi ve ekonomi ittifak niteliğini taşıyan GUAM zirve toplantısı yapıldı.

Gürcistan, Ukrayna ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Mihail Saakaşvili, Viktor Yuşçenko ve İlham Aliyev'in katıldıkları zirveye Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin katılmadı. Zirveye katılan Polonya ve Litvanya cumhurbaşkanları GUAM'a destek verdi.

Zirve toplantısının ardından yapılan basın toplantısında konuşan Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, özellikle üye ülkelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlıklarının korunması açısından iş birliğine gerek duyduklarını kaydetti. Saakaşvili, "Gürcistan'a karşı ikinci bir Molotof-Ribentrop sözleşmesi yürürlüğe konulması isteniyor. İster Gürcistan ister Avrupa'nın başka yerinde olsun toprakların yeniden paylaşımı, ülkelerin bölünmesi kabul edilemez" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ise, GUAM'ın üye ülkelerin ekonomik iş birliği ve demokratik gelişmelerinin sağlanması açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, ortak amacın Avrupa Birliği'ne entegrasyon olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, GUAM üyeleri arasında ekonomik ilişkilerin ve enerji nakliyatı konularında koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiğini dile getirerek özellikle Gürcistan ile Azerbaycan arasında bu yönde mevcut olan örnek iş birliğine işaret etti.

GUAM zirvesine iştirak eden Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Gürcistan'a NATO üyeliği konusunda tam destek vereceğini ifade ederek, "Polonya, Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO'ya girmesi için üzerine düşeni yapacaktır. Polonya, Aralık ayında yapılacak olan NATO zirvesinde Gürcistan ve Ukrayna'ya NATO üyeliği yolunda son aşama olan MAP (üyelik eylem planı) verilmesi yönünde oy kullanacaktır" dedi.

Kaczynski, Gürcistan'ın Abhazya ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ sorunlarına da değinerek mevcut anlaşmazlıkların iki ülkenin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus da, GUAM'ın yeni dostlar edindiğini ifade ederek, Polonya ve Litvanya başta olmak üzere Avrupa'nın diğer ülkelerinin de GUAM'a yakın ilgi duyduklarını söyledi. Adamkus, GUAM'ın iyi bir iş birliği örneği teşkil ettiğini ifade etti.

Eski Sovyetler Birliği coğrafyasında Rusya'nın başını çektiği Bağımsız Devletler Topluluğu bünyesinde yer alan GUAM, Rusya'nın egemenliğine karşı ABD ve NATO'ya yakınlaşmayı amaçlıyor.

(ZT-EA-EA-ÖZ-D)

Kaynak: İHA