Gürcistan'da "Ab ve Ortakları-Güçlü Birlik İçin Çeşitlilik" Konferansı
Haberler » Güncel » Gürcistan'da "Ab ve Ortakları-Güçlü Birlik İçin Çeşitlilik" Konferansı - Haber

Gürcistan'da "Ab ve Ortakları-Güçlü Birlik İçin Çeşitlilik" Konferansı

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Türkiye'nin uzun yıllardır Avrupa Birliği (AB) yolunda birçok alanda gayret gösterdiğini belirtti.

Gürcistan'da

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili , 'nin uzun yıllardır Avrupa Birliği (AB) yolunda birçok alanda gayret gösterdiğini belirtti.


Tiflis'teki parlamento binasında "AB ve Ortakları-Güçlü Birlik için Çeşitlilik" konulu konferansın açılışının ardından AA muhabirine konuşan Gülpınar, toplantının önemli olduğunu ifade ederek "Burada güzel fikirler paylaşılacak diye düşünüyorum." dedi.


AB ülkeleriyle vize serbestisi anlaşmasının yürürlüğe girmesi konusunda 'ı tebrik eden Gülpınar, Türkiye'nin de bu konuda son zamanlarda büyük çaba sarf ettiğinin altını çizerek "Bu konuda Gürcistan yakın bir zamanda çok önemli bir mesafe kaydetti. Ama bizim açımızdan zorlu bir süreç oldu, sıkıntılı bir dönem oldu. Mülteci krizi anlaşması neticesinde, biliyorsunuz böyle bir taahhüdü vardı Avrupa Birliği'nin ama burada maalesef bir iki engele takıldık diyebilirim". diye konuştu.


Gülpınar, Avrupalı muhataplarıyla Tiflis'te bu konuyu da görüşmeyi ümit ettiklerini kaydederek "Biz Gürcistan'da bu konuyu da görüşmeyi ümit ediyoruz kendi muhataplarımızla, kendilerinden talep edilen kriterleri nedir, bu kriterleri yerine getirdiler mi, eksik var mıydı, bunları karşılaştırma fırsatı da bulacağız" dedi.


Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu yolunda genç bir ülke olduğuna vurgu yapan Gülpınar, Türkiye olarak bu konuda Gürcü mevkidaşlarıyla tecrübelerini paylaşacaklarını belirtti.


Gülpınar, Türkiye-Gürcistan ilişkileri konusunda "Gürcistan bizim için komşu ülke, dost ülke, çok yakın iş birliğini sürdürdüğümüz bir ülke, tabii ki bu ilişkilerle ve Avrupa Birliği sürecinin de birlikte devam ettirilmesi gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.


.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler