Gürcistan BM Güvenlik Konseyi'ni Acil Toplantıya Çağırdı

Gürcistan BM Güvenlik Konseyi'ni Acil Toplantıya Çağırdı

Gürcistan'ın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Irakli Çikovani, Rusya'nın Gürcistan'ın Hava Sahasını İhlal Ettiğini ve Gürcistan Topraklarına Füze Attığını Belirterek BM Güvenlik Konseyi'ni Konuyu Görüşmek Üzere Acil Toplantıya Çağırdı.

Gürcistan BM Güvenlik Konseyi'ni Acil Toplantıya Çağırdı

Gürcistan'ın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Irakli Çikovani, Rusya'nın Gürcistan'ın hava sahasını ihlal ettiğini ve Gürcistan topraklarına füze attığını belirterek BM Güvenlik Konseyi'ni konuyu görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.

Çikovani, BM'de düzenlediği basın toplantısında Gürcistan'ın egemenliğine yapılan bu saldırıyı hoş görmenin mümkün olmadığını belirtti ve uluslararası toplumu bu konuda Gürcistan'ın yanında durmaya çağırdı.

Gürcü temsilci, Rusya'nın BM Sözleşmesi'nin 2 maddesini ihlal ederek Gürcistan'a karşı ''kuvvet kullandığını'' ve bunun ''saldırı fiili'' olduğunu vurgulayarak ''Rusya'dan bir an önce olayı soruşturmasını ve bize gerekli açıklamada bulunmasını bekliyoruz'' dedi.

Çikovani, Gürcistan'a karşı bu tür hava saldırılarının son dönemde artmaya başladığını belirterek, saldırıların uluslararası barış ve güvenliği de tehdit ettiğini belirtti.

Kaynak: AA