Gürcistan-abhazya Arasında Gazeteci Krizi

Gürcistan-abhazya Arasında Gazeteci Krizi

Gürcistan ile Ayrılıkçı Abhazya Yönetimi Arasında Gazeteci Krizi Patlak Verdi. Abhazya Yönetimi Lideri Sergei Bagapş, Gürcü Gazetecilerin Derhal Serbest Bırakılması Yönünde Sert Bir Açıklama Yapan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin Tehdidine Aldırış Etmediklerini Söyledi.

Gürcistan-abhazya Arasında Gazeteci Krizi

Gürcistan ile ayrılıkçı Abhazya yönetimi arasında gazeteci krizi patlak verdi. Abhazya Yönetimi Lideri Sergei Bagapş, Gürcü gazetecilerin derhal serbest bırakılması yönünde sert bir açıklama yapan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin tehdidine aldırış etmediklerini söyledi.

Dün Gürcistan'la Abhazya arasındaki tampon Gali bölgesinde röportaj yapan Gürcü MZE televizyon kanalının muhabiri Malhaz Basilaia ve kameramanı David Tsotsoria, Abhaz sınır koruma görevlileri tarafından tutuklanarak Abhazya'nın başkenti Sohumi'de yargı önüne çıkarıldı. Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, konu ile ilgili bir açıklamada bulunarak, sert bir şekilde Gürcü gazetecilerin biran önce serbest bırakılmasını istedi. Saakaşvili, "Abhaz ayrılıkçıların lideri Sergei Bagapş'i uyarıyorum. Gürcü gazetecileri hemen serbest bırak, aksi halde Gürcü güvenlik güçleri tutukluların serbest bırakılmasını sağlayacaktır" şeklinde tehditte bulundu. Saakaşvili'nin sert çıkışına karşı umursamaz bir tavır sergileyen Abhazya Yönetimi Lideri Bagapş ise, "Abhazya, Gürcistan'ın tehditlerine aldırmaz. Gazeteciler, Abahzya sınırını ihlal suçundan yargılanacak ve hak ettikleri cezayı alacaklar" diye konuştu.

Öte yandan, Gürcistan ziyareti çerçevesinde bugün Abhazya'ya giderek Abhaz liderleri ile görüşmelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour, tutuklanan Gürcü gazeteciler konusunda şu ana kadar olumlu bir gelişmenin sağlanamadığını, BM Gürcistan Misyonu'nun bu yönde arabuluculuk girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

Gürcistan'dan 1990 yılında bağımsızlığını ilan eden Abhazya Yönetimi, Rusya ile askeri ve siyasi ittifak kurmaya çalışıyor. Gürcistan, Rusya'yı Abhaz ayrılıkçıları desteklemekle suçlayarak, Rusya'nın Kosova misillemesi olarak Abhazya'nın bağımsızlığı tanıyabileceğinden de endişe ediyor.

(ZT-OYK-OYK-NÇ-D)