Gurbetçi Sarıcaovalılardan Örnek Dayanışma

Gurbetçi Sarıcaovalılardan Örnek Dayanışma

Gurbetçi Sarıcaovalılardan örnek dayanışma -6. kez bir araya gelen gurbetçiler ihtiyaç sahiplerine ellerini uzattıAYDIN - Aydın'ın Kuyucak ilçesine bağlı dağ mahallesi olan Sarıova'da bu yıl 6.'sı düzenlenen Sarıcaovalılar Dayanışma Gecesi çoğunluğu gurbetçi 2 bin hemşeriyi bir araya getirdi.

Gurbetçi Sarıcaovalılardan örnek dayanışma
-6. kez bir araya gelen gurbetçiler ihtiyaç sahiplerine ellerini uzattı

AYDIN - Aydın'ın Kuyucak ilçesine bağlı dağ mahallesi olan Sarıova'da bu yıl 6.'sı düzenlenen Sarıcaovalılar Dayanışma Gecesi çoğunluğu gurbetçi 2 bin hemşeriyi bir araya getirdi.
Almanya'da çalışarak hayatlarını kazanan ve yılda bir kez aynı tarihlerde izin kullanarak buluşan Sarıcaovalı gurbetçiler, birlikte organize ettikleri dayanışma gecesinde hem gönüllerince eğlendiler hem de yine yardım toplayarak darda olan hemşerilerine ellerini uzattılar.
Almanya Sarıcaovalılar Dernek Başkanı İsmail Karataş, dernek kurulduğundan beri 25 yıldır dayanışma ve yardımlaşma faaliyetlerini yürüttüklerini ancak son 6 yıldır dernek çatısı altında Sarıcaovalılar Gecesi düzenlediklerini ifade ederek, "Köyümüzün şu anki nüfusu bin 650 olarak gözüküyor. Bu nüfusun 350 kadarı Almanya'da çalışıyor ve orada gümrük kapılarında oy kullanıyor. Bin 050 hemşerimiz Bodrum'da çalışıyor. Geri kalan 200-250 hemşerimiz ise yaşlı ve çocuk olarak köyde kalanlarımız. Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz dayanışma gecemizi basın ile paylaşmayı uygun bulduk. Basın olmazsa sesimizi ancak kendimiz duyarız. Şu anda yapmakta olduğumuz Sarıcaovalılar gecemizde Almanya'daki, Bodrum ilçesindeki, tüm dışarıdaki ve köydeki köylülerimizin birlikte olma, yardımlaşma ve eğlenme gecesidir. Bu gecelerimizden kalan gelir ile hastalarımıza, darda ve zorda olanlara yardım etmeye çalışıyoruz. Bu yıl içinde hastalarımız ve ev yangınlarımız oldu. Sosyal Devlet ve Sosyal Belediyecilik olsaydı bunlara gerek duymazdık. Bizim köylümüz her zaman zorda, darda olanın yanında olmuştur. Olmaya da devam edecektir" dedi.
Dernek Merkezi Almanya'da
Dernek Başkanı Karataş, Almanya'daki Sarıcaovalıların kurduğu derneğin merkezinin de Almanya'da olduğunu ifade ederek, "Dernek üye sayımız sadece 50 ve üyelerin yüzde 95'i Almanya'da yaşıyor. Bu gecelerin düzenlenmesinde özellikle Almanya'daki dernek yöneticileri, Köy Derneği Başkanımız Nazmi Yürür ve Sarıcaova'da yaşayan köylülerimiz destek vermektedirler. İleriki yıllarda daha coşkulu, daha kalabalık geceler düzenleyeceğiz. Gecemizin düzenlenmesine maddi ve manevi yönden destek olan tüm değerli canlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu seneki dayanışma gecemizde elde edilen gelirin tamamı köyümüzdeki 2 ay önce evi yanan bir aileye teslim ettik. Bu ailemize yardımlarımız devam edecek" dedi.
Tüm Sarıcaovalılar destek veriyor
Tüm Sarıcaovalıların derneğe ve köylerine destek olduğunu ifade eden Dernek 2. Başkanı Fatma Gül, "Daha yapacak çok işimiz ve hedeflerimiz var. Çanakçı baba türbesini restore ederek Orayı halkımıza açmak, ağaçlandırma yapmak istiyoruz. Cem Evi'mizi daha işlek hale getirmek ve köyümüze kütüphane yapmak istiyoruz. Projelerimiz oldukça fazla. Bodrum'da yaşayan hemşeri kadınlarımızın eğitimi ile ilgili projelerimiz de var. Şu an en büyük hedefimiz okuyan gençlik. Her şeyi kendi olanaklarımızla yapıyoruz. Devlet tarafından bir desteğimiz yok. Görmüş olduğunuz köyün yollarını dahi biz yaptırdık. Bu derneği kuran rahmetli dayım Şevki Yetim'dir. Onun çizmiş olduğu yoldan devam ediyoruz" dedi.
Çekiliş talihlileri hediyelerini tekrar derneğe bağışladı
Köy meydanında düzenlene gecede topladıkları yardımlarla tüm ikramları ve hediyeleri hazırlayan dernek gönüllüleri, konukları ile gece boyunca canlı müzik eşliğinde eğlendiler. Yılda bir kez ve aynı tarihte Almanya'daki işyerlerinden izin alan ve izni hep birlikte köylerinde geçiren Sarıcaovalı Almanyalılar, görülmemiş bir dayanışma sergileyerek çevresindekilere parmak ısırttılar. Gecenin sonunda yapılan çekilişte zengin hediyeler dağıtan dernek yönetimi, aynı jesti şanslı hemşerilerinden gördüler. Çekilişte kazandıkları hediyeleri destek için tekrar derneğe bağışlayan talihliler hemşerilerinden büyük alkış aldı.