Gür Sesli Mübaşir Dönemi Kapanıyor

Gür Sesli Mübaşir Dönemi Kapanıyor

Çubuk Adliyesi'nde, Koridorlarda Gür Seslerini Duymaya Alışık Olduğumuz Mübaşir Devrini Ortadan Kaldırıyor.

Gür Sesli Mübaşir Dönemi Kapanıyor

Çubuk Adliyesi’nde, koridorlarda gür seslerini duymaya alışık olduğumuz mübaşir devrini ortadan kaldırıyor.


ÇUBUK Adliye Sarayı’nda yeni geliştirilen bir yazılım sayesinde mübaşirlerin yaptığı işi elektronik ve sesli panolar yapacak. Ankara Barosu Çubuk Temsilcisi Yaşar Yılmaz, Çubuk Adliyesi’ne kurulan elektronik sistem sayesinde vatandaşların duruşma sıralarını öğrenebildiğini belirterek, sistemin Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Gürbüz’ün önerisi ve Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar’ın katkılarıyla hayata geçirildiğini söyledi.


Sesli anonsta yapılacak


Elektronik sıra sisteminin Türkiye’de birkaç adliye sarayında uygulandığını, ama Ankara’da ilk olduğunu kaydeden Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Yeni geliştirilen yazılım sayesinde elektronik panolarda davalı ve davacıların isimlerinin yanında sesli anons da yapılabilecek. Bizim bildiğimiz kadarıyla bu Türkiye’de ilk kez uygulanacak. ‘Elektronik mübaşir’ dediğimiz bu sistem sayesinde mübaşirlerin görev yükü de hafifleyecek.”


Kolaylıklar sağlayacak


Uygulamanın altyapı işlerinin tamamlandığını ve kısa sürede uygulanacağını aktaran Yılmaz, kafeterya, bekleme salonu ve duruşma salonlarının önlerine yerleştirilen ekran ile hoparlörlerin işleyişte kolaylıklar sağlayacağını dile getirdi.

Kaynak: DHA