Günlük Bir Kase Yoğurt Kemik Erimesini Önlüyor

Günlük Bir Kase Yoğurt Kemik Erimesini Önlüyor

18.04.2008 10:24 | Son Güncelleme: 18.04.2008 10:24
Günlük Bir Kase Yoğurt Kemik Erimesini Önlüyor

Yoğurt, Yapısı ve İçerdiği Besin Değerleri Nedeniyle Kemik Erimesi Hastalığını Önlüyor. Uzmanlar, Gelişme Çağındaki Çocuklarda Kemiklerin Sağlıklı Olması ve İlerleyen Yaşlarda da Kemik Erimesi Hastalığına Yakalanılmaması İçin Günde Bir Kase Yoğurt Tüketilmesini Tavsiye Ediyor.

Yoğurt, yapısı ve içerdiği besin değerleri nedeniyle kemik erimesi hastalığını önlüyor. Uzmanlar, gelişme çağındaki çocuklarda kemiklerin sağlıklı olması ve ilerleyen yaşlarda da kemik erimesi hastalığına yakalanılmaması için günde bir kase yoğurt tüketilmesini tavsiye ediyor.

Yoğurt, zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu özelliği nedeniyle vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserine kadar birçok hastalıktan koruyor.

Gıda mühendisi Şermin Erdoğan, yoğurdun sağlığı korumak ve daha sağlıklı olmak için çok önemli bir besin maddesi olduğunu söylüyor. Yoğurdun sindiriminin kolay ve karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfordan oldukça zengin bir besin olduğunu bildiren Erdoğan, aynı zamanda kolayca vücutta sindirilen ve gerekli tüm besin maddelerini sağlayan bir besin olduğunu ifade ediyor. Erdoğan, yoğurdun ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalık yapan mantarlar da dahil olmak üzere tüm mikroplardan, sindirim sistemini tutan kanserlere kadar pek çok hastalıktan koruduğunu kaydetti. Yoğurdun, büyüme gelişme çağında diş ve kemik gelişimini hızlandırdığını aktaran Erdoğan, "Menopoz sonrası kadınlarda ve yaşlı erkeklerde kemikleri güçlendirir, kırılmaları önler. Bu nedenle her yaştaki insanın beslenmesinde son derece önemlidir. Yoğurt, bebeklere altıncı aydan sonra ek olarak verilen ilk besinlerden biridir. Böylece bebeklerin kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Bağışıklık istemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır, ishalden korur." dedi.

Erdoğan, sindirimi ve barsak hareketlerini düzene sokan ve kabızlığı önleyen yoğurdun, bağırsaktaki zararlı mikropların üremesini durdurduğunu, faydalı olanları ise desteklediğini söyledi. Erdoğan, yoğurdun ağız kokusunu ve diş taşları oluşumunu önleme etkisi olduğunu da kaydetti.

Akşam yenen bir kase yoğurdun uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve daha dinlendirici bir uyku sağladığını dile getiren Erdoğan, yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalı olduğunu bildirdi. Yoğurdun, vitamin içerdiği için suyu süzülmeden yenmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Süzme yoğurt B vitamininden fakirdir. Hangi yaşta olursanız olun, sağlıklı ya da hasta her gün mutlaka 1 kase yoğurt yemeyi ihmal etmeyin. Böylece sağlıklı, uzun ömürlü ve daha güzel yaşayabilirsiniz." diye konuştu.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

title