Güneydoğu'da Referandum Gerginliği
Haberler » Güncel » Haber

Güneydoğu'da Referandum Gerginliği

G.Doğu'da Referandum Gergin Başladı. Bir Çok İlde Araçlar Yakıldı. Kavgalar Çıktı

Güneydoğu'da Referandum Gerginliği

Şırnak'ın merkeze bağlı Kumçatı Beldesi'nde sandık başında BDP'lilerle köy korucuları arısında çıkan bıçaklı kavgada 3'ü ağır 11 kişi yaralandı.

Kumçatı'da ferandum sandıklarının bulunduğu Kumçatı İlköğretim Okulu'nda, BDP'liler ile geçici köy korucuları arasında oy kullanıp kullanmama yüzünden çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada, 3'ü ağır 11 kişi yaralandı. Yaralanan, Kadri Ayan, Ahmet Ezer, İbrahim Durak, Ramazan Durak ve Kadri Dayan Şırnak'tan giden ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Beldede gergirlik sürürken, askerler sıkı güvenlik önlemleri aldı.

NUSAYBİN'DE OLAYLAR ÇIKTI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde referandum günü olaylar çıktı. İlçesinin çeşitli semtlerinden izinsiz yapılan göstericilere polis müdühalede bulundu. polise taşla karşılık verilmesi üzerine, zaman zaman arbede yaşandı. Polis, göstericileri tazyiklu ve göz yaşartıcı gaz atarak dağıtmaya çalıştı.OKULA MOLOTOF, SEÇMENE TAŞ

Nusaybin Atatürk Lisesi'ne göstericileri tarafından molotof atılıp, taşlı saldırıda bulunuldu. İlçede Bülent Tekdemir İlköğretim Okulu'nda oy kullanmaya giden bir imam ile işe, göstericiler tarafından okul önünde taşlı saldırıya uğradı. Okulun içine kaçan imam ve eşi oyunu kullandıktan sonra polis gözetiminde evine götürüldü.

Nusaybin'de seçmenin sandıgğa gitmesini engelledikleri gerekçesiyle polis tarafından 7 kişi gözaltın alandı. İlçede tüm kepenkler kapalı bulunurken, olaylar yer yer devam ediyor.

Mardin'in Derik İlçesi'nde fırın ve nöbetçi eczanelerin dışında tüm işyerleri kapanırken, kontak kapama eylemi de gerçekleştirildi. İlçeden bugün diğer il ve ilçelere yolcu taşıyan otobüs ve minibüsler sefer yapmadı.CİZRE'DE 1 KİŞİ GÖZALTINDA

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde referandum nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alınırken, Konak Mahallesi'ndeki bir okulda oy kullananların isimlerini almaya çalıştığı belirtilen 1 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Nur Mahallesi'nde ise Menderes İlköğretim Okulu'nda görev alan polislere çocuğu çocuk bir grup tarafından taşlı saldırıda bulunuldu. Polisler, göstericileri gaz yaşartıcı gaz ile dağıttı.DİYARBAKIR'DA VATANDAŞLARIN FOTOĞRAF KORKUSU

Diyarbakır'da referandum için sandık başına giden vatandaşlar, oy kullanırken gazeteciler tarafından fotoğraflarının çekilmesine tepki gösterdi. BDP'nin Diyarbakır'da en güçlü olduğu merkez Bağlar İlçesi'nde PKK sempatizanlarının kendilerini izlemesinden korkan vatandaşlar, fotoğraflarını çeken gazetecilere, "Fotoğraf çekmeyin, ne yapmak istiyorsunuz, fotoğraflarımız kim bilir nerelere gidecek" diye tepki gösterirken, bazı vatandaşlar ise fotoğraf çekilmesinden çekinmeyerek,"korkuyorsanız neden geliyorsunuz sandık başına. Gazeteciler istediği gibi çeksin. Herkes iradesini göstersin" dedi.

Sandık başına giden bazı kadınlar ise oy kullanırken objektiflere sırtlarını döndü. Diyarbakır'da merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde oy kullanma oranının geçmiş seçimlere öğle saatlerinde düşük olduğu gözlendi. Diyarbakır'da PKK sempatizlarının tehditlerinin önüne geçilmesi içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bir polis helikopteri kentin üzerinde sürekli uçuş yapıp görüntü alırken, eylemlerin yoğunlukta yaşandığı semtlerde ise uzun namlulu silahlı polisler panzerler eşliğinde vatandaşların güvenlik için