Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti KKTC'de

Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti KKTC'de

Güney Kore ve KKTC Arasındaki İş İlişkilerini Artırmak ve Yeni İş Olanakları Yaratmak İçin Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (Ktto) Konuğu Olarak KKTC'ye Gelen Kore Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti, Çeşitli Temaslarda Bulundu.

Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti KKTC'de

Güney Kore ve KKTC arasındaki iş ilişkilerini artırmak ve yeni iş olanakları yaratmak için Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) konuğu olarak KKTC'ye gelen Kore Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, çeşitli temaslarda bulundu.

Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sangjin Lee ile yönetici Hyun-Min Kim'den oluşan heyet, KTTO'da Güney Kore ile ticaret yapan firma yetkilileriyle ikili görüşmeler yaptı.

KTTO'dan yapılan açıklamaya göre Sangjin Lee ve Hyun-Mim Kim, KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştüler.

Nami, Güney Kore ile ticari ilişkilerin bulunduğunu, Ada'da siyasal durumda yaşanan sorunlara karşın ticari ilişkilerin sürdüğünü, ticaret yapmanın politik tanınmışlık anlamına gelmediğini, dünyada da bunun örnekleri bulunduğunu anlattı.

Ticari konularda fırsat eşitliğine inandıklarını belirten Nami, ''Hava ve deniz limanlarımız üzerindeki izolasyonların kaldırılması, deniz ve hava limanlarımızdan doğrudan ticaret ve uçuş imkanları sağlanması gerekir'' dedi.

Özellikle doğrudan uçuşların turizm sektörüne ve dolayısıyla ekonomiye önemli katkı yapacağını kaydeden Nami, örnek olarak golf turizminin ülkenin turizm potansiyeline önemli katkı yapacağına inandığını söyledi.

Nami, Kıbrıs sorununun çözüm yerinin BM zemini olduğunu, Kıbrıslı Rumlar'ın bunu AB zeminine kaydırmaya çalıştığını, ancak bunun Kıbrıslı Türkler için adil olmadığını dile getirdi.

Erdil Nami, yeni BM Genel Sekreteri'nin Güney Kore'den olması nedeniyle, Kofi Annan'ın konseye sunduğu ve Rusya ile Fransa tarafından engellenen 28 Mayıs 2004 tarihli raporun yeniden gündeme getirilmesini ve bu iki ülkenin ikna edilmesi çalışmalarında kendilerine destek vermelerini de istedi.

Sangjin Lee de, amaçlarının Kuzey Kıbrıs ile ticareti artırmak için görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade ederek, bunun için piyasa araştırması yapmak istediklerini söyledi.

Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, KKTC'de yatırım olanakları konusunda Devlet Planlama Örgütü'nde (DPÖ) düzenlenen brifinge de katıldı.

Kaynak: AA