Güney Kore Parlamentosunda Fatih'in İstanbul'u Fethi Anlatıldı

Güney Kore Parlamentosunda Fatih'in İstanbul'u Fethi Anlatıldı

Güney Kore eski Meclis Başkanı Kim Hyeong-o, parlamentoda İstanbul'un fethi ile ilgili yazdığı kitabın tanıtımını yaptı.

Güney Kore Parlamentosunda Fatih'in İstanbul'u Fethi Anlatıldı

Güney Kore eski Meclis Başkanı Kim Hyeong-o, parlamentoda İstanbul'un fethi ile ilgili yazdığı kitabın tanıtımını yaptı.

Güney Kore eski Meclis Başkanı Kim, Güney Kore medyasında genişçe yer alan 'Sultan ve İmparator' adlı kitabının tanıtımını yaptı. Kitabında İstanbul'un fethine genişçe yer veren Kim, Osmanlı Sultanı 2. Mehmet ile Bizans'ın son imparatoru 11. Konstantin'in gözünden fetih sürecini aktarmaya çalıştı.

Kitabın yazım sürecinde İstanbul'da 2 aydan fazla zaman geçiren Kim, bu süreç içerisinde Türkiye'deki üniversitelerin olanaklarından yararlandı. Roman şeklinde kaleme alınan 'Sultan ve İmparator', aynı zamanda bilimsel tarih kitabı niteliği taşıyor. Kitap, Güney Kore'deki bir çok edebiyat eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler aldı.

Kitabın tanıtım yeri olarak parlamentoyu seçen Kim Hyeong-o, organizasyona başta siyasiler olmak üzere akademisyen ve sanat dünyasından bir çok isim katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kim, başta Türkiye'de kendisine yardımcı olan şahıslar olmak üzere kitapta emeği geçen herkese teşekkür etti. Fethin başta Yunanlılar olmak üzere Batının gözünden farklı, Türklerin gözünden farklı göründüğünü söyleyen yazar, kendisinin eserinde üçüncü bir gözden aktardığını ifade etti. Osmanlı'nın teknolojisi sayesinde Fatih'in fethi gerçekleştirdiğine inanmadığını söyleyen Kim, "Fatih gemileri dağlardan geçirmeyi düşünmekle kalmamış, bunu gerçekleştirmiş biri. İşte bu yüzden fethi başardı." diye konuştu.

Kitap tanıtımında konuşma yapan Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Naci Sarıbaş, 'Sultan ve İmparator'un iki ülke arasında büyük rol oynayacağını söyledi. Dinleyicilere kitaptan 5'er tane almasını söyleyen Büyükelçi Sarıbaş, kitabın birini kendilerine diğer 4 kitabı ise arkadaşlarına hediye etmelerini rica etti.

Eski Kültür Bakanı Lee Oh-ryung ise kitabın unutulmuş bir kardeşi yeniden hatırlattığını ifade etti. "Kore savaşı bittikten sonra bizim için Türkiye, ABD veya İngiltere gibi güçlü bir ülkeydi." diyen Lee, Türkiye'yi gün geçtikçe unuttuklarını söyledi. 'Sultan ve İmparator'un hepsini okuduğunu aktaran Lee, "Bu kitap bize o güçlü ülke Türkiye'yi yeniden hatırlatacaktır." diye konuştu.

Kaynak: CHA