Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas:

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas:

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Sorununa Çözüm Arayışları Yolunda İlerlemesi İçin Kendisini Teşvik Eden ve Cesaretlendiren Avrupalı Ortaklarına, Türkiye'de Gelişmekte Olan Durumun da Hesap Edilmesi Gereken Unsurlardan Biri Olduğunu Söyledi. Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Mantıklı Davranmayacağı Konusunda Kara Haberci Olmak İstemediğini Söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas:

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm arayışları yolunda ilerlemesi için kendisini teşvik eden ve cesaretlendiren Avrupalı ortaklarına, Türkiye'de gelişmekte olan durumun da hesap edilmesi gereken unsurlardan biri olduğunu söyledi. Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın mantıklı davranmayacağı konusunda kara haberci olmak istemediğini söyledi.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Haravgi "AB'den Çözüm Konusunda Cesaretlendirilen Başkan Hristofyas Türkiye Unsuruna İşaret Ediyor" başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Hristofyas'ın Brüksel'den dönüşünde Larnaka Havaalanı'nda yaptığı açıklamalara yer verdi. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun AB'yi de "Kıbrıs halkını" da meşgul eden bir konu olduğunu söyleyen Hristofyas "gerçekten çözüm bulmamızın zamanıdır" dedi. Avrupalı muhataplarına, "Türkiye'deki durumun ve gelişmekte olan krizin çözümle ilgili beklentiler oluşturulurken dikkate alınması gereken bir unsur olduğunu söylediğini belirten Hristofyas, "Bu, Sayın Talat'ın, Sayın Erçakıca'nın ve Kıbrıs Türk toplumunun diğer yetkililerinin açıklamalarına da yanıttır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın BM ve AB'yle ilişkilerden sorumlu temsilcisi Özdil Nami tarafından dün dile getirilen Türk tarafının Annan planıyla ilgili tezlerini yorumlaması istenen Dimitris Hristofyas "Kıbrıs Rum tarafı için bu plan var olmamaya devam ediyor. Bu görüş ayrılıkları da başlaması halinde, doğrudan müzakereler sırasında tartışılacak" dedi.

Müzakere zemininin belirlenmemesi halinde bütün prosedürün başarısızlığa mı sürükleneceğinin sorulmasına karşılık Hristofyas, "Talat'ın mantıklı olmayacağı veya zeminin tamamlanmasına karşı olacağı konusunda kara haberci olmak istemediğini" söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının doğrudan müzakerelerin 21 Mart anlaşmasından 3 ay sonra başlaması konusundaki tezine ilişkin bir soruya karşılık da "Bu Kıbrıslı Türklerin görüşüdür" diyen Hristofyas, komitelerin oluşturulmasından itibaren 3 aylık sürenin henüz tamamlanmakta olduğunu söyledi. Dimitris Hristofyas, son olarak Cumhurbaşkanı Talat'la 1 Temmuz'da gerçekleştirecekleri görüşme sırasında 16 güven arttırıcı önlemin daha açıklanması ihtimaliyle ilgili bir soruya muhatap oldu. Soruya olumsuz yanıt veren Hristofyas iki liderin danışmanlarının, çeşitli komitelerin ürettiği çalışmaları değerlendirmek üzere toplanacağını, uygulamada sorun olmazsa aşamalı olarak çeşitli önlemler ilan edeceklerini söyledi.

(MG-EA-EA-D)

Kaynak: İHA