Güney Kıbrıs ile İngiltere Arasında Ercan Gerginliği

Güney Kıbrıs ile İngiltere Arasında Ercan Gerginliği

İngiltere'nin, Yaptığı İncelemede Rum Yönetimi'nin Rızası Olmadan, Ercan Havaalanı'na Direkt Uçuşlara Yetki Vermesinin Mümkün Olamayacağı Sonucuna Vardığını İddia Edildi.

Güney Kıbrıs ile İngiltere Arasında Ercan Gerginliği

İngiltere'nin, yaptığı incelemede Rum Yönetimi'nin rızası olmadan, Ercan Havaalanı'na direkt uçuşlara yetki vermesinin mümkün olamayacağı sonucuna vardığını iddia edildi.

Güney' Kıbrıs'ta yayımlanan Alithia Gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa konularından sorumlu Müsteşarı Geoff Hoon'un, İngiliz Avam Kamarası'ndaki Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmada İngiliz Hükümeti'ni temsilen bir konuşma yaptığını yazdı. Hoon'un söyledikleriyle ilgili olarak gazete, "İngiliz Avam Kamarası'nda Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmada, İngiliz Hükümeti'ni temsilen konuşan Hoon, Kıbrıs sorununun derhal çözülmesinin, İngiltere için zaruri olduğunu, mülkler, Türk askerleri ve yerleşikler konularından dolayı işgal bölgelerindeki durumun çözüm gereğini çok daha acil hale getirdi" ifadelerine yer verildi.

Hoon, "Aksi yöndeki izlenimlere rağmen, Türkiye'nin AB üyeliğinin Birleşik Krallık tarafından desteklenmesi, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi bir kenara itmiyor" dedi. Mali Yardım Tüzükleri ve Yeşil Hat Tüzüğü ötesinde doğrudan ticareti destekleyen Hoon, direkt uçuşlarla ilgili bir soruyu cevaplarken, "Her ne olursa olsun Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna kısmen de olsa son verildi. Ancak açık uluslararası kurallar ve direkt uçuşların tabi olduğu mevzuat var. İngiltere hükümeti için konunun hukuki tarafını dikkatlice incelemek önemlidir. Şu ana kadar ulaşılan bulgular temelinde, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin rızası olmadan direkt uçuşlara yetki vermemizin mümkün olmayacağı sonucuna vardık. Birleşik Krallık Hükümeti'nin uluslararası hukuku herhangi bir şekilde ihlal etmemesi önemlidir" diye cevapladı.

(MG-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA