'Güneş Sineması' Açıldı
Haberler » Güncel » Haber

'Güneş Sineması' Açıldı

Türkiye ile Avrupa Arasındaki Diyalogun Sanat ve Kültür Aracılığıyla Güçlendirilmesini Hedefleyen, "güneş Sineması" Mardin'de Açıldı.

'Güneş Sineması' Açıldı

TÜRKİYE ile Avrupa arasındaki diyalogun sanat ve kültür aracılığıyla güçlendirilmesini hedefleyen, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür işbirliğiyle British Council tarafından yürütülen, "Benim Kentim" projelerinden biri olan "Güneş Sineması" Mardin'de açıldı.

Sivil Toplum Diyaloğu, Kültür Köprüleri Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen projede, bir tarafı Mardin taşlarından inşa edilmiş ve açık hava sineması olarak kullanılacak olan bir sinema ekranı, diğer tarafı ise kent kültüründe önemli bir yere sahip olan güneşi Mezopotamya düzlüklerine yansıtacak olan dev bir aynadan oluşan Güneş Sineması'nın açılışı, Mardin hakkında hazırlanan sinema filminin galasının da yapıldığı bir törenle, Kasımiye Medresesi avlusunda yapıldı.

Açılışa Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Alman sanatçı Von Wedemeyer "Kente ilk geldiğimde, Mardin'in manzarası ve dar bir labirenti andıran sokaklarının karmaşıklığı bana ilham vermişti. Gözlerimi bu manzaradan alamıyordum" diyerek kent için tasarladığı güncel sanat projesinin bir diğer ilham kaynağının ise Mardin izlenimleriyle bağdaştırdığı sinema düşüncesi olduğunu ifade etti.

Güncel sanat çalışmalarında genellikle sinema dilini kullanan ve yapıtlarıyla Avrupa'nın önde gelen birçok ödülünü almış olan Alman sanatçı Wedemeyer, Mardin kenti için özel olarak tasarladığı ve kente armağan ettiği sinemayı şöyle anlattı:

"Metal panelden yansıyan güneş ışınlarını, güneyde, çok uzaktan dahi seyretmek mümkün olacak, hatta Suriye yönünden bile küçük bir yansıma görebileceğini umuyorum. Ancak ön taraftan bakıldığında, sadece filmlerin gösterileceği hayata geçmeyi bekleyen düz bir yüzey görülebilecek. Umarım ki; Mardin halkı sinemayı kullanmak, birçok film gösterimi gerçekleştirmek ve tartışmalar düzenlemek; diğer kuruluşları fikir alışverişi için davet etmek; projeksiyon makinesini alıp sokakta film göstermek için Güneş Sinemasını kullanır. Bugün sinema amfi tiyatroları hala biraz uzak ama ben burada yapılan işi, arazi alanında üretilen bir sanat çalışması olarak seviyorum. Medrese alanı geliştirildiğinde bu mekÔnın şehirle bağlantısının artacağını göreceğiz"

Sanatçının Mardin'e yaptığı ziyaretlerin yanı sıra Berlin ve İstanbul'daki çalışmaları sonucunda şekillendirdiği sanat projesinin ilk gösterimini oluşturan, bölgeden bir dizi genç sanatçının filmlerinin yanı sıra, sanatçının Mardin için özel olarak hazırladığı sinema filmi izleyicilerden büyük ilgi gördü. Açılış sırasında yapılan konuşmalarda Güneş Sineması'nın gelecek yıllarda da, bugün olduğu gibi, geçerli ve aktif bir kamusal alan olarak kente çağdaş bir sahne kazandırması temennisinde bulunuldu.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, açılış sırasında yaptığı konuşmada, yerel yönetim olarak bu projeye destek sunduklarını ifade ederek, çok güzel bir gece yaşandığını ve çok mutlu olduğunu belirtti. Ayanoğlu, Kasımiye Medresesi'nin yüzyıllarca dünyaya verdiği barış ve özgürlük mesajını hatırlatarak aynı mesajı içeren filmleri artık bu sinemada gösterime koyacakları için mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yerel sanatçı Nurettin Çakmak'ın da yer aldığı "Sesler" isimli kısa filmle başlayan Güneş Sineması, Mardin'in kültür dünyasını yansıtan kısa filmlerle izleyicilerine açık havada unutulmaz bir gece yaşattı.