Güneş Paneli Üretimi İçin 12 Milyon Euro'luk Yatırım Yapılıyor

Türkiye'de Bol Olan Ancak Yeterince Kullanılamayan Yenilenebilir Enerji Sektörü Dünyayı Saran Ekonomik Krizde Her Zamankinden Daha Fazla İlgi Çekmeye Başladı.

Güneş Paneli Üretimi İçin 12 Milyon Euro'luk Yatırım Yapılıyor

Türkiye'de bol olan ancak yeterince kullanılamayan yenilenebilir enerji sektörü dünyayı saran ekonomik krizde her zamankinden daha fazla ilgi çekmeye başladı.

Fransız ve Türk ortaklığında kurulan DataTSP AŞ, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde (İAOSB) 12 milyon Euro'luk yatırımla fotovoltaik (Photovoltaic) güneş panelleri üretecek.

Türkiye'de ilk defa, yerli üretim güneş panellerini İzmir'de üretecek firma, tam otomasyon sistemi ile el değmeden elektrik enerjisi üretiminde kullanılan paneller için çalışma başlattı.

İstihdam konusunda 150 kişinin çalışması hedefleyen firma, eylül ayında faaliyete geçirerek, 10 bin metrekarelik fabrikada, ilk etapta yıllık 100 bin adet fotovoltaik güneş panelleri üretmeyi planlanıyor.

Türkiye, 110 gün gibi yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahip bulunuyor. Gerekli yatırımların yapılması halinde Türkiye yılda birim metrekaresinden ortalama olarak 1100 kwh'lik güneş enerjisi üretilebilir. Ege Bölgesi de güneş enerjisi kullanımında önemli bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar 1970'li yıllara dayanıyor. Fotovoltaik (PV) teknolojisi, 'güneşten gelen enerjiyi elektriğe çeviren teknoloji' olarak ifade ediliyor. Bilgisayar yongalarının yapımında kullanılan yarı iletken silikon materyalden yapılan güneş hücreleri ışığı absorbe ettiğinde, içindeki elektronlar bulundukları atomlardan ayrılarak madde içinde serbest kalıyor ve böylece elektrik akımı oluşuyor.

Uluslararası piyasada 20 yıldır faaliyet gösteren Fransa merkezli Datatechnic International firması ile yerli sermaye işbirliği sonucunda kurulan DataTSP, fotovoltaik güneş paneleri üretiminde, dünyanın lideri hammadde üreticilerinden Alman Q-Cell'in silisyum hammaddesi, üretim hattında ise İsviçre makinelerini kullanılacak. Ayrıca firma, güneş panellerinin üretiminde kullanılacak, çeşitli malzemeleri de Türk firmalarından tedarik etmeyi düşünüyor.

Türkiye'de ilk defa fotovoltaik güneş panelleri üreteceklerinin altını çizen DataTSP AŞ Yönetim Kurulu Üyesi İzmirli işadamı Ömer Pınar, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. TSP Solar Panel markası ile Türkiye'de fotovoltaik güneş panellerinin ilk entegrasyon üretimini yapacağız. DataTSP, dünya standartlarındaki teknolojisi ile uluslararası yenilenebilir enerji piyasasında önemli bir konuma sahip olacaktır." dedi.

İlk etapta 65 milyon Euro'luk ihracat hedeflediklerini altını çizen Ömer Pınar, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. TSP Solar Panel markası ile Türkiye'de fotovoltaik güneş panellerinin ilk entegrasyon üretimini yapacağız." diye konuştu.

Pınar, İAOSB'deki tesiste 150 kişiyi istihdam edileceğini, bu sayının artacağını kaydetti.

Türk ve Fransız ortaklığındaki yatırımın İzmir'de gerçekleştirilmesi için İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) önemli katkıları olduğunu dile getiren DataTSP AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Yves Torrent ise yatırım konusunda kendilerini ikna etmede önemli rol oynadıklarını, bürokratik işlemlerde kolaylıklar sağladıklarını açıkladı.

(CİHAN)