Güneş Gözlüğü Takmak Gözde Et Yürümesi ve Katarak Hastalığını Önlüyor
Haberler » Güncel » Haber

Güneş Gözlüğü Takmak Gözde Et Yürümesi ve Katarak Hastalığını Önlüyor

Katarak Ameliyatı Olanların ve Çocukların Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmaları İçin Mutlaka Güneş Gözlüğü Takmaları Öneriliyor. Ultraviyole C(uvc) Güneş Işınlarının Atmosfer Tabakaları Tarafından Emilmesine Rağmen, Ultraviyole A ve B Işınlarının Göz İçin Tehlikeli Olduğu Belirtiliyor.

Güneş Gözlüğü Takmak Gözde Et Yürümesi ve Katarak Hastalığını Önlüyor

Katarak ameliyatı olanların ve çocukların güneşin zararlı ışınlarından korunmaları için mutlaka güneş gözlüğü takmaları öneriliyor. Ultraviyole C(UVC) güneş ışınlarının atmosfer tabakaları tarafından emilmesine rağmen, ultraviyole A ve B ışınlarının göz için tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Güneşli havalarda insanların sokağa güneş gözlüğü ve şapka ile çıkmalarını tavsiye eden Manavgat Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Kontakt Lens Uzman Doktoru Hakkı Keser, yıl içinde güneşli gün sayısı fazla olmasından ötürü Antalya ve ilçelerinde yaşayan herkesin yaz kış ayırımı yapmadan güneş gözlüğü takması gerektiğini söyledi. Dr. Keser, insan cildinin en hassas yerinin göz kapakları olduğunu ve güneşli havalarda güneş gözlüğü takmayan kişilerde gözünde et yürümesinden ötürü katarak hastalığı oluştuğunu ifade etti. Keser, çocuklarlarda ve katarak ameliyatı olanlarda yeniden göz hastalığı oluşmaması için güneş ışınlarını iyi süzen kaliteli gözlük takmalarını tavsiye etti. Piyasada ulu orta satılan ucuz güneş gözlüklerinin, gözün güneş ışınlarından korunmasında hiç bir yararının olmadığını, hatta göz retinasına zara verdiğine dikkat çeken Keser, gözlük alırken korunum için gözlük camının kristal ve polarize olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Keser, "Antalya ve ilçelerinde yaşayan her kes yaz kış demeden güneşli havada mutlaka güneş gözlüğü takmalı. Güneş ışığı 3 tip ultraviyole (UV) ışın içerir. UVA ışınları ciltte yaşlanma ve kırışıklıklara neden olur. UVB ışınları ise daha tehlikeli gözde güneş yanıkları ile gözde katarak ve İmmun sistemi hasarına neden oluyor. Cilt kanseri(Melanoma) oluşumunu tetikler ve 20 yaşında bile cilt kanseri olabilir. UVC ışınları en tehlikeli olmasına rağmen, ozon tabakası tarafından emildiği için yeryüzüne ulaşmaz." diye konuştu.

Kumköy Optik optisyeni Ramazan Balcı da kalitesiz ve niteliksiz güneş gözlüğü kullanımının göz körlüğüne bile neden olabileceğini ifade etti. Güneş gözlüğü camının güneş ışınlarından korunması için polarize, kristal ve CR39 olması gerektiğini belirten optisyen Balcı, güneşli havada ultraviyole miktarının en yüksek olduğu vaktin 10.00 ile 16.00 saatleri arası olduğunu aktardı. Balcı, "Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik camların ultraviyole ışınlarını blokaj edebilme özelliğine sahip olmasıdır. Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bakılmalı ve yüzde 99'un üzerinde UV blokajı camlar tercih seçilmeli. Ulu orta her yerde satılan çoğu gözlüklerin camı plastik ve bunların zararlı güneş ışınlarında korumak için bir işlevi bulunmuyor. "dedi konuştu.