Güneş Enerjisi Panelleri, Türkiye'nin Enerji İhtiyacına Alternatif Çözüm Sunacak

Güneş Enerjisi Panelleri, Türkiye'nin Enerji İhtiyacına Alternatif Çözüm Sunacak

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu, Güneş Enerjisi Panelleri Projesi ile Türkiye'nin Enerji İhtiyacına Alternatif Çözüm Sunacak.

Güneş Enerjisi Panelleri, Türkiye'nin Enerji İhtiyacına Alternatif Çözüm Sunacak

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu, Güneş Enerjisi Panelleri Projesi ile Türkiye'nin enerji ihtiyacına alternatif çözüm sunacak.

Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü'nün Manavgat Belediyesi desteği ile okul bahçesine kurduğu 15 Güneş Enerjisi Paneli enerji üretimine başladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü'nün birlikte yürüttüğü güneş enerjisini her alanda kullanma projesi, ilk etapta turizm şehrinde uygulamaya konularak, kademeli olarak yurt çapında yaygınlaştırılacağı ifade edildi. Güneş enerjisinden elektrik üretiminden, beklenenin üstünde verim elde eden üniversite güneş enerjisi paneli kullanımını Manavgat genelinde yaygınlaştıracağını belirtti.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Akdeniz Ünivresitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu(MYO) Müdürü Prof.Dr. Ali Erdoğan, Manavgat'ı pilot bölge olarak seçtiklerini, kısa sürede yurt genelinde güneş enerjisi paneli kullanımını yaygınlaştıracaklarını aktardı.

Okul bahçesinin gece aydınlatmasını, kurdukları 15 güneş enerjisi paneli ile yaptıklarını belirten Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Ali Erdoğan, hedeflerinin üç aşamalı projeyle apartmanlarda da güneş enerjisinden oluşan elektrik kullanımını yaygınlaştırma olduğunu söyledi.

Antalya'da Akdeniz Üniversitesi'nin botanik bahçesi ve 300 dönümlük kampüs alanının gece aydınlatmasını, kuracakları enerji panelleriyle sağlacaklarını ifade eden Ali Erdoğan, akademik düzeyde uygulamaya koydukları projenin toplam maliyetinin 19 bin 500 Euro olduğunu belirtti. Ali Erdoğan, "Okumuz ve TÜBİTAK'ın birlikte yürüttüğü çalışma ile ilçede güneş enerjisinden oluşan elektrik kullanımı yaygınlaştırmak istiyoruz. Projemiz tamamen çevreci. Hedefimiz mevcut güneş enerjisi panellerini geliştirerek patentini alarak seri üretime geçmek. Projemizin pilot uygulama yeri Manavgat. Okulumuzda gece bölümü açılırsa elektiriğini kendimiz üreteceğiz" diye konuştu.

Okullarında uygulamaya koydukları güneş enerjisi paneliyle elektrik üretimi çalışması ile turizm şehrinde çevreci enerji kullanımını yaygınlaştırmayı hedefledikleri ifade eden proje sorumlusu Levent Sözen, yaptığı yeni çalışmalarla piyasaya satılan ithal güneş enerjisi panellerinin seri üretimini yaparak yüzde 100 oranında ucuz satmak olduğunu söyledi.

Yabancı bilim adamı Antoine Cesar Becquerel'in icat ettiği güneş enerjisi panelini geliştirdiğini belirten öğretim üyesi Levent Sözen, geliştirdiği proje ile piyasada 2 bin 500 YTL'ye aleti bin 250 YTL'ye satacaklarını söyledi. Sözen, "Güneş enerjisi ile elektirik üretimi Avrupa ülkelerinde çok yaygın bir sistem. Fakat Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kışın güneş yüzünü fazla göstermediği için istenilen ölçüde üretim yapılamıyor. Ülkemizde güneş her mevsim yüzünü göstermesine rağmen, bu ışığı yeterince değerlendiremiyoruz. Uygulamaya koyduğumuz projemizle Manavgat'ın dünya her alanda marka olduğunu göstereceğiz. Projemizin üçüncü ayağı Manavgat'ın şehiriçi aydınlatma güneş ejerjisi ile yapmak. Sistemi ülke çapında yaygınlaştırarak Bulgaristan'dan elektirik almamıza gerek kalmayacak" diye konuştu.

Öğretim üyesi Sözen, Manavgat Belediyesi'nin turizm şehrinde 3 sokak aydınlatma lambasını, kurduğu enerji panelleriyle aydınlattığını, bunun kısa sürede 30'a çıkarılacağını ifade etti.

Kaynak: CHA