Güneş Enerjili Tekne Okyanusu Geçmeye Çalışacak

Güneş Enerjili Tekne Okyanusu Geçmeye Çalışacak

Çevreci Temiz Enerji Kullanımının Yaygınlaşması İçin İlk Kez Atlas Okyanusu'nu Geçmeye Çalışacak Güneş Enerjisiyla Çalışan Katamaran, 26 Kasım Pazar Günü İspanya'nın Güneyindeki Sevilla Kentinden Hareket Edecek.

Güneş Enerjili Tekne Okyanusu Geçmeye Çalışacak

Çevreci temiz enerji kullanımının yaygınlaşması için ilk kez Atlas Okyanusu'nu geçmeye çalışacak güneş enerjisiyla çalışan katamaran, 26 Kasım Pazar günü İspanya'nın güneyindeki Sevilla kentinden hareket edecek.

''Sun 21'' adlı teknenin İsviçreli mürettebatı, yarın başlamayı planladıkları macerayı kötü hava koşullarından ötürü pazar gününe ertelediklerini belirterek, ortalama 5-6 deniz mili (saatte 9-11 kilometre) hızla 12 bin 900 kilometre katettikten sonra mayıs ayında tek bir benzin damlası kullanmadan New York'a ulaşmayı hedeflediklerini kaydettiler.

Yelkenleri de olmadığı için rüzgar enerjisinden yararlanmayacak olan 14 metre uzunluğunda ve 6 metre enindeki bu beyaz katamaranın tüm yüzeyi, güneş panelleriyle kaplı bulunuyor.

İsviçre'de MW Line firması tarafından inşa edilen katamaran, Atlas Okyanusu'nun geçmeyi başarırsa, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek.

Kaynak: AA